České dráhy otevřou další půjčovny kol, jízdenky pro cyklisty ale zdraží

Petr Kučera Petr Kučera
29. 11. 2015 9:20
Zájem o půjčovny ČD Bike byl v letošním roce rekordní, dráhy v příštím roce opět rozšíří jejich počet. Zvýší také celkový počet spojů s přepravou jízdních kol. Současně ale České dráhy zdraží přepravné jízdních kol u vzdálenosti do 150 kilometrů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČD

Praha – Zájem o půjčovny kol provozované Českými drahami byl letos rekordní, využilo je přes 5 300 cyklistů. O službu ČD Bike, která funguje od roku 2003, je největší zájem v Jihočeském a v Jihomoravském kraji. Informoval o tom mluvčí státního podniku Radek Joklík.

Letos vzniklo dvacet nových půjčoven, celkově jich letos fungovalo 93. Z toho 54 jich zajišťuje půjčení a vrácení bez nutnosti rezervace, 34 jen po předchozí rezervaci a zbývajících pět umožňuje pouze vrácení kol. V příštím roce přibudou půjčovny v Ústí nad Labem (která dosud byla pouze vratnou stanicí), Přerově a ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Dráhy v příštím roce zvýší celkový počet spojů s přepravou jízdních kol o 86 vozů. „Celkem bude cyklistům k dispozici 6 711 spojů, z toho 5 985 v regionální a 726 spojů v dálkové dopravě,“ říká Joklík.

Od poloviny prosince, kdy začíná platit nový jízdní řád, ale České dráhy zdraží přepravné jízdních kol (nadále má platit, že po využití půjčovny ČD je přeprava ve vybraných spojích bezplatná). U prvních tří tarifních pásem si cyklista připlatí pět korun. Od jednoho do padesáti kilometrů tedy přepravné zdraží z 25 na 30 korun, při vzdálenostech od 51 do 100 kilometrů na 40 korun a při cestě na 101 až 150 kilometrů stoupne cena na 50 korun. U delších vzdáleností se cena nemění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy