České dráhy otevřou další půjčovny kol, jízdenky pro cyklisty ale zdraží

Petr Kučera Petr Kučera
29. 11. 2015 9:20
Zájem o půjčovny ČD Bike byl v letošním roce rekordní, dráhy v příštím roce opět rozšíří jejich počet. Zvýší také celkový počet spojů s přepravou jízdních kol. Současně ale České dráhy zdraží přepravné jízdních kol u vzdálenosti do 150 kilometrů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČD

Praha – Zájem o půjčovny kol provozované Českými drahami byl letos rekordní, využilo je přes 5 300 cyklistů. O službu ČD Bike, která funguje od roku 2003, je největší zájem v Jihočeském a v Jihomoravském kraji. Informoval o tom mluvčí státního podniku Radek Joklík.

Letos vzniklo dvacet nových půjčoven, celkově jich letos fungovalo 93. Z toho 54 jich zajišťuje půjčení a vrácení bez nutnosti rezervace, 34 jen po předchozí rezervaci a zbývajících pět umožňuje pouze vrácení kol. V příštím roce přibudou půjčovny v Ústí nad Labem (která dosud byla pouze vratnou stanicí), Přerově a ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Dráhy v příštím roce zvýší celkový počet spojů s přepravou jízdních kol o 86 vozů. „Celkem bude cyklistům k dispozici 6 711 spojů, z toho 5 985 v regionální a 726 spojů v dálkové dopravě,“ říká Joklík.

Od poloviny prosince, kdy začíná platit nový jízdní řád, ale České dráhy zdraží přepravné jízdních kol (nadále má platit, že po využití půjčovny ČD je přeprava ve vybraných spojích bezplatná). U prvních tří tarifních pásem si cyklista připlatí pět korun. Od jednoho do padesáti kilometrů tedy přepravné zdraží z 25 na 30 korun, při vzdálenostech od 51 do 100 kilometrů na 40 korun a při cestě na 101 až 150 kilometrů stoupne cena na 50 korun. U delších vzdáleností se cena nemění.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy