České dráhy zlevní jízdenky do první třídy, zdraží celodenní a víkendové

Petr Kučera Petr Kučera
4. 11. 2015 14:00
Od poloviny prosince zlevní cestování v první vozové třídě. Zdraží naopak přepravné za jízdní kolo a také celodenní a skupinové víkendové jízdenky. Cena většiny jízdenek se ale s novým jízdním řádem nezmění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Ceny většiny jízdenek Českých drah se od 13. prosince, kdy začíná platit nový jízdní řád, nezmění. Státem vlastněný podnik to dnes oficiálně potvrdil. Ke zdražení by ani moc důvodů nebylo – inflace totiž v posledním roce zůstala na minimu, ceny elektřiny i nafty dokonce klesají.

Dostupnější bude cestování v první vozové třídě. Dříve se za něj u vzdálenosti do 121 kilometrů platil 1,5násobek obyčejného jízdného ve druhé třídě, nově půjde o 1,3násobek. Tato nižší sazba už od loňského prosince platí u vzdálenosti nad 121 kilometru, nyní se tedy rozšíří i na kratší cesty.

Zdraží naopak přepravné za jízdní kolo – o pět až deset korun v prvních třech kilometrických pásmech „v závislosti na reálné poptávce“. Mírně si připlatí také zájemci o celodenní jízdenky – u celostátní stoupne cena o 29 korun na 579 korun, u regionálních podle jednotlivých krajů od čtyř do 14 korun. Skupinková víkendová jízdenka zdraží o 29 korun na 670 korun v celostátní variantě a od čtyř do 19 korun v regionálních variantách.

Od poloviny prosince stoupne také cena nejkratší verze slevové aplikace IN 25 pro cestující starší 26 let – s tříměsíční platností ji lze dosud koupit za 150 korun, nově přijde na 190 korun. Cena ročních nebo tříletých variant se nezmění.

Dráhy zatím nepotvrdily, zda zachovají dosavadní rozsah takzvaných akčních jiízdenek, které umožňují levnější cestování mezi velkými městy oproti standardnímu jízdnému. "Systém akčních jízdenek nabízených od nového grafikonu ještě dotváříme, ale výraznější změny aktuálně nepředpokládáme," uvedl Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Příští týden stoupnou teploty až na tropických 34 stupňů

Příští týden bude počasí u nás ovlivňovat tlaková výše nad střední Evropou, která bude zvolna postupovat k východu. V úterý a ve středu počasí u nás částečně ovlivní slabá studená fronta od severozápadu. Mezi tlakovou výší nad východní Evropou a brázdou nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou k nám bude proudit od jihu velmi teplý vzduch.

Koncem týdne bude postupovat zvlněná studená fronta ze západní do střední Evropy a ovlivní počasí i na našem území. V Pátek se teploty budou pohybovat od 30 do 34 stupňů Celsia, uvedl v neděli Český hydrometeorologický ústav. 

Další zprávy