České dráhy zlevní jízdenky do první třídy, zdraží celodenní a víkendové

Petr Kučera Petr Kučera
4. 11. 2015 14:00
Od poloviny prosince zlevní cestování v první vozové třídě. Zdraží naopak přepravné za jízdní kolo a také celodenní a skupinové víkendové jízdenky. Cena většiny jízdenek se ale s novým jízdním řádem nezmění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Ceny většiny jízdenek Českých drah se od 13. prosince, kdy začíná platit nový jízdní řád, nezmění. Státem vlastněný podnik to dnes oficiálně potvrdil. Ke zdražení by ani moc důvodů nebylo – inflace totiž v posledním roce zůstala na minimu, ceny elektřiny i nafty dokonce klesají.

Dostupnější bude cestování v první vozové třídě. Dříve se za něj u vzdálenosti do 121 kilometrů platil 1,5násobek obyčejného jízdného ve druhé třídě, nově půjde o 1,3násobek. Tato nižší sazba už od loňského prosince platí u vzdálenosti nad 121 kilometru, nyní se tedy rozšíří i na kratší cesty.

Zdraží naopak přepravné za jízdní kolo – o pět až deset korun v prvních třech kilometrických pásmech „v závislosti na reálné poptávce“. Mírně si připlatí také zájemci o celodenní jízdenky – u celostátní stoupne cena o 29 korun na 579 korun, u regionálních podle jednotlivých krajů od čtyř do 14 korun. Skupinková víkendová jízdenka zdraží o 29 korun na 670 korun v celostátní variantě a od čtyř do 19 korun v regionálních variantách.

Od poloviny prosince stoupne také cena nejkratší verze slevové aplikace IN 25 pro cestující starší 26 let – s tříměsíční platností ji lze dosud koupit za 150 korun, nově přijde na 190 korun. Cena ročních nebo tříletých variant se nezmění.

Dráhy zatím nepotvrdily, zda zachovají dosavadní rozsah takzvaných akčních jiízdenek, které umožňují levnější cestování mezi velkými městy oproti standardnímu jízdnému. "Systém akčních jízdenek nabízených od nového grafikonu ještě dotváříme, ale výraznější změny aktuálně nepředpokládáme," uvedl Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

 

Právě se děje

před 38 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy