Češi neumí využívat levné účty. Dvě třetiny lidí platí zbytečně, ukazuje nový průzkum

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
28. 6. 2017 20:00
Většina lidí v Česku bankám každý měsíc posílá desítky až nižší stovky korun, a to přesto, že banky už běžně nabízejí takzvané bezpoplatkové účty.
Equa bank patří k "mladým" bankám, které donutily snižovat poplatky na běžných účtech i velké banky
Equa bank patří k "mladým" bankám, které donutily snižovat poplatky na běžných účtech i velké banky | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Většina bank v Česku už nabízí takzvané bezpoplatkové účty, přesto téměř dvě třetiny Čechů stále platí bankám pravidelně poplatky za vedení účtu. Ukazuje to průzkum agentury Ipsos mezi více jak pěti sty uživateli internetu, který si nechala zpracovat UniCredit Bank.

Většina lidí v Česku bankám každý měsíc posílá desítky až nižší stovky korun. Za svůj účet pravidelně platí poplatky 69 procent lidí.

"Necelá třetina má sice bezplatný účet, ale stále převažují ti, kteří za vedení účtu platí. Necelá polovina Čechů (46 %) bance posílá do sta korun, každý pátý klient dokonce až pět set korun," říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Foto: UniCredit Bank

Mnoho Čechů ani nekontroluje, kolik za svůj účet ve skutečnosti platí. Konkrétně podle průzkumu tři z deseti lidí se o poplatky, které bankám platí, zajímají jen občas. Šest procent Čechů se pak o poplatky na účtu nezajímají vůbec (6 %).

"Je zarážející, že každý třetí bankovní klient má jen sporadický nebo žádný přehled o tom, kolik za svůj účet platí. Ideální je mít účet zdarma, neplatit nic a jednou provždy se podobných starostí zbavit," dodává Petr Plocek.

UniCredit patří k bankám, které nabízejí účet bez poplatků při splnění určitých podmínek. U Konto je zdarma v měsíci, kdy na něj přijde alespoň 12 tisíc korun. Pokud ne, účet se prodraží. Kromě základního měsíčního poplatku ve výši 199 korun zaplatíte i běžné poplatky a všechny transakce, které jsou při splnění zmíněné podmínky také zdarma.

Většina bank v Česku postupuje u takzvaných bezpoplatkových účtů podobně, tedy že bez poplatků jsou účty jen při splnění určitých podmínek. Bez podmínek je účet zdarma v Air Bank, Equa bank, Fio bance a nově také v Bance Creditas.

Banky spoléhají na to, že když dají lidem účet zdarma, získají věrné klienty, kteří si pak od nich "vezmou" další produkty, ať už to jsou investice, pojištění nebo úvěry.

Nabídku bezpoplatkových kont si můžete porovnat v tomto přehledu:

 

Právě se děje

před 17 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy