Češi mají naspořeno na tři a půl měsíce, zjistil průzkum

Ekonomika Ekonomika
3. 6. 2014 13:33
Při výpadku veškerých příjmů by průměrná česká domácnost dokázala vyžít ze svých úspor tři měsíce a patnáct dní.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Při výpadku veškerých příjmů by průměrná česká domácnost dokázala vyžít ze svých úspor tři měsíce a patnáct dní. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ING Bank.

Úspory tuzemských domácností podle průzkumu rostou. V posledním čtvrtletí loňského roku by je domácnosti vyčerpaly o čtyři dny dříve, před rokem dokonce o dva týdny.

Tradičně nejlépe jsou na tom s finanční rezervou domácnosti lidí s vysokoškolským vzděláním, které by z úspor a bez dalších příjmů vyžily téměř pět měsíců. Naopak nejslabší skupinou jsou domácnosti lidí se základním vzděláním, podle jejichž údajů by úspory vystačily jen na necelého jeden a půl měsíce.

ING Bank také zjistila, že tuzemské domácnosti mohou – pokud by chtěly – ušetřit až 29 procent svých příjmů. To je o tři procenta více než v posledním čtvrtletí loňského roku a o čtyři procenta více než před rokem. Právě o 29 procent totiž příjmy Čechů přesahují jejich výdaje. Vysokoškoláci by přitom mohli odkládat až 42 procent svých příjmů, lidé se základním vzděláním 19 procent.

„Jedním z důvodů tohoto mírného růstu může být například trend klesajících cen v oblasti energií nebo služeb mobilních operátorů. Díky změně dodavatele lze dosáhnout úspor v řádech stokorun měsíčně,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank.

Průměrná výše úspor české domácnosti dosahuje podle průzkumu 110 851 korun. Průměrné měsíční příjmy domácnosti činí 32 812 korun, průměrné pravidelné výdaje 22 706 korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy