Čekáte, že vám vrátí daňový přeplatek? Ještě si počkáte

Petr Kučera Petr Kučera
21. 4. 2011 17:17
Finanční úřad má čas do začátku května. I když jste přiznání podali už v únoru
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Pospíšili jste si letos s daňovým přiznáním, abyste přeplatek na daních z příjmů dostali co nejdříve? I kdybyste přiznání podali už v únoru, dočkáte se peněz možná až na začátku května.

Lidé, kteří využijí třeba odpočet zaplacených úroků z hypotéky a k tomu slevu na manželku, mohou přitom běžně dostat zpátky i přes 30 tisíc korun.

Podle zákona má finanční úřad na vrácení přeplatku třicet dnů od dne jeho vzniku. Proč se jej tedy lidé, kteří přiznání podali během února, nedočkají už nyní?

Rozhodující je až konec března

Třicetidenní lhůta se totiž začíná počítat až od začátku dubna - tedy od okamžiku, kdy končí uzávěrka pro podání daňového přiznání. Teprve tímto datem oficiálně vzniká přeplatek. Všichni, kdo podali přiznání třeba na konci února, tak požádali o vrácení přeplatku ještě před jeho faktickým vznikem.

Až do 1. dubna totiž lidé mohou bez postihu podat opravné přiznání. Finanční úřady proto čekají na "definitivní" přiznání, nechtějí vycházet z verze, kterou možná poplatník ještě opraví. Docházelo by ke zmatkům a nutnosti vracet vrácený přeplatek. 

"Ve standardním případě tedy vzniká přeplatek 2. dubna a třicetidenní lhůta pro jeho vrácení začíná běžet 3. dubna," potvrzuje Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva financí.

Nic zásadního na tomto pravidlu nezměnilo ani nahrazení dřívějšího zákona o správě daní a poplatků novým daňovým řádem, účinným od ledna 2011, pouze lhůta pro podání přiznání se mírně prodloužila.

Za den vrácení přeplatku se navíc považuje den, kdy došlo k odepsání částky z účtu finančního úřadu - nikoliv den, kdy se objeví na vašem účtu. V praxi tak můžete na peníze čekat třeba až do 5. května.

Automaticky nic nepřijde

Nezapomeňte také, že o vrácení případného přeplatku musíte výslovně požádat. Na konci daňového přiznání tedy zaškrtněte příslušnou kolonku. Můžete se rozhodnout, jestli chcete peníze poslat na bankovní účet či složenkou. O přeplatek nicméně můžete požádat i zpětně (do šesti let).

Jestliže ale máte nedoplatek na jiném druhu daně, použije finanční úřad váš přeplatek nejdříve na jeho zaplacení.

Podle zákona vracejí úřady jen přeplatky vyšší než 100 korun - tato hranice se od roku 2011 zvýšila na dvojnásobek z původních 50 korun. Přeplatky se však sčítají, takže k naplnění této hranice může dojít i později - o peníze tak většinou nepřijdete.

Ti, kteří podali přiznání už v lednu, to paradoxně mají ještě komplikovanější. Podle zákona totiž platí, že nevznikne-li přeplatek do 60 dnů ode dne podání žádosti (o vrácení), musí ji úřad zamítnout. Zájemce pak tedy musí podat novou žádost tak, aby mu šedesátidenní lhůta neskončila dřív než na začátku dubna.

Pozdě? Chtějte úroky

Na co máte nárok, když finanční úřad nestihne přeplatek odeslat včas? Musí vám zaplatit úrok ve výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 14 procentních bodů. Rozhodující je sazba platná na začátku kalendářního čtvrtletí, v němž dluh finančního úřadu vůči vám vznikl nebo trval. V současnosti činí reposazba rekordně nízkých 0,75 procenta. 

U některých daní se může stát, že vznik přeplatku zaviní sám finanční úřad. V takovém případě vám jej musí vrátit do 15 dnů od jeho vzniku, a to automaticky, tedy bez vaší žádosti. Samozřejmě máte nárok i na úroky.

Dodatečná oprava bude těžší

Přeplatek však musí vyplývat z daňového přiznání. Pokud jste v něm zapomněli uplatnit některou z úlev, musíte nejprve podat opravné nebo dodatečné daňové přiznání, v němž si daň snížíte. Na to máte v zásadě jen tři roky od termínu pro původní (řádné) přiznání.

Jak upozornil online deník Aktuálně.cz, lidem, kteří zapomenou včas uplatnit některou daňovou úlevu, se od roku 2011 ztížila možnost pozdější opravy.

Nový daňový řád totiž zpřísnil pravidla pro podání dodatečného daňového přiznání, pokud z něj vyplyne nižší než původně vypočtená daň (podrobnosti v tomto článku).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy