Byty zdražují v celém Česku, potvrzují čísla o skutečných cenách z prodejů

Martina Marečková
18. 12. 2015 10:40
Zájem o byty stoupl díky levným hypotékám. Zdražují nejen starší cihlové byty, ale po delší době i byty v panelových domech. Ukazuje to Cenová mapa prodejních cen, která vychází ze skutečných obchodů, nikoliv jen odhadů prodejců.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Svaz českých a moravských bytových družstev

Praha – Ceny bytů rostou nejen v Praze, ale v celém Česku. V některých krajských městech dokonce i výrazněji než v hlavním městě. Ukazuje to Cenová mapa prodejních cen, která vychází z více než 20 tisíc kupních smluv dodaných na katastrální úřady. Jedná se tedy o skutečné ceny, nikoliv o odhady prodejců realit.

Nejvíce zdražují starší cihlové byty, u nichž průměrná cena meziročně poskočila o osm procent. V Mladé Boleslavi to ale bylo meziročně dokonce o 49 procent, v Liberci o 27 procent, v Plzni o 12 procent. Hlavním důvodem rostoucího zájmu lidí o vlastní bydlení jsou levné hypotéky.

Velký zájem žene nahoru i byty v panelácích. Ty po delší době zdražily, a to hned o pět procent. Nejcitelněji v Ústí nad Labem, v Plzni a v Praze 10. Podle údajů z katastrálních úřadů tu lidé za byty v panelových domech zaplatili v průměru o 10 až 15 procent více než před rokem.

Konkrétní čísla o zdražení v největších městech a další podrobnosti najdete v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Patnáctiletá Bartůňková si turnaj v Istanbulu nezahraje

Nikola Bartůňková skončila při své premiéře v kvalifikaci turnaje WTA před branami hlavní soutěže. Na antuce v Istanbulu patnáctiletá Češka v kvalifikačním finále podlehla po dlouhém boji 4:6, 7:5, 3:6 Rusce Anastasii Gasanovové, 181. hráčce žebříčku a přemožitelce Karolíny Plíškové z lednového turnaje v Abú Zabí.

Zdroj: Sport
Další zprávy