Byty za dva roky zdražily o pětinu. Nejrychleji rostou ceny v panelácích, potvrzuje katastr

ČTK Martina Marečková, ČTK
15. 12. 2016 10:02
Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech v letošním třetím čtvrtletí vzrostly mezičtvrtletně o 2,7 procenta na 46 200 korun za metr čtvereční. Od začátku roku 2015 se zvýšily o 21 procent. Byty v panelových domech vyjdou stále levněji než ve starších cihlových domech i novostavbách, ale jejich ceny rostou rychleji.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Svaz českých a moravských bytových družstev

Praha – Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech pokračují v růstu. Ve třetím čtvrtletí se metr čtvereční prodával průměrně za 46 200 korun. Od začátku loňského roku vzrostly ceny bytů o 21 procent. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Deloitte a portálu CenovaMapa.org, který zpracovává informace o prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

Nejdráže vyjdou byty v developerských projektech, kde jejich cena za metr čtvereční průměrně dosahuje 57 600 korun. To je však průměr za všechna krajská města, v Praze se prodává metr bytu za 61 500 korun.

Foto: Deloitte

Byty v panelových domech vyjdou stále levněji než ve starších cihlových domech i novostavbách, ale jejich ceny rostou rychleji. V posledním čtvrtletí si připsaly 5,6 procenta na průměrných 35 900 korun za metr čtvereční.

Od ledna 2015 vzrostla průměrná cena šedesátimetrového bytu o 450 tisíc korun, v případě nových bytů v Praze téměř o milion. Růst cen bytů způsobuje velká poptávka lidí, kterou pohánějí výhodné hypotéky.

V Praze se rychle ztenčuje zásoba volných bytů v novostavbách – v developerských projektech jejich průměrná cena v říjnu překročila 80 tisíc korun za metr. A to jsou často tyto byty v rozestavěných domech nebo jejich výstavba ještě ani nezačala. Růst cen bytů bude podle odborníků v nejbližších měsících pokračovat.

"Na pražský trh přichází měsíčně stále méně nových bytů, než je aktuální poptávka. To je jeden ze základních faktorů, které tlačí nabídkové ceny vzhůru. Od počátku roku 2016 bylo na trh v Praze dáno měsíčně v průměru 510 nových bytů, ale prodáno bylo v průměru 630 bytů," podotkl František Brož, analytik portálu CenovaMapa.org.

Každé čtvrtletí se v největších českých městech prodá šest až osm tisíc bytů. "Počet uzavřených prodejů s byty mírně klesá. Podle množství kupních smluv, které zapsal katastr nemovitostí za první tři čtvrtletí, to letos bude přibližně o 10 až 15 procent obchodů méně než v loňském roce," uvedl Petr Hána, manažer v oddělení nemovitostí společnosti Deloitte. Polovina obchodů se uskutečňuje v Praze.

Po Praze byly nejdražší byty v Brně (46 800 korun za metr čtvereční), Hradci Králové (37 100 Kč) a Středočeském kraji (35 500 Kč). Naopak nejlevnějším krajským městem je Ústí nad Labem (10 700 Kč), za ním je Ostrava (18 400 Kč).

 

Právě se děje

před 4 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy