Byty za dva roky zdražily o pětinu. Nejrychleji rostou ceny v panelácích, potvrzuje katastr

ČTK Martina Marečková, ČTK
15. 12. 2016 10:02
Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech v letošním třetím čtvrtletí vzrostly mezičtvrtletně o 2,7 procenta na 46 200 korun za metr čtvereční. Od začátku roku 2015 se zvýšily o 21 procent. Byty v panelových domech vyjdou stále levněji než ve starších cihlových domech i novostavbách, ale jejich ceny rostou rychleji.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Svaz českých a moravských bytových družstev

Praha – Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech pokračují v růstu. Ve třetím čtvrtletí se metr čtvereční prodával průměrně za 46 200 korun. Od začátku loňského roku vzrostly ceny bytů o 21 procent. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Deloitte a portálu CenovaMapa.org, který zpracovává informace o prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

Nejdráže vyjdou byty v developerských projektech, kde jejich cena za metr čtvereční průměrně dosahuje 57 600 korun. To je však průměr za všechna krajská města, v Praze se prodává metr bytu za 61 500 korun.

Foto: Deloitte

Byty v panelových domech vyjdou stále levněji než ve starších cihlových domech i novostavbách, ale jejich ceny rostou rychleji. V posledním čtvrtletí si připsaly 5,6 procenta na průměrných 35 900 korun za metr čtvereční.

Od ledna 2015 vzrostla průměrná cena šedesátimetrového bytu o 450 tisíc korun, v případě nových bytů v Praze téměř o milion. Růst cen bytů způsobuje velká poptávka lidí, kterou pohánějí výhodné hypotéky.

V Praze se rychle ztenčuje zásoba volných bytů v novostavbách – v developerských projektech jejich průměrná cena v říjnu překročila 80 tisíc korun za metr. A to jsou často tyto byty v rozestavěných domech nebo jejich výstavba ještě ani nezačala. Růst cen bytů bude podle odborníků v nejbližších měsících pokračovat.

"Na pražský trh přichází měsíčně stále méně nových bytů, než je aktuální poptávka. To je jeden ze základních faktorů, které tlačí nabídkové ceny vzhůru. Od počátku roku 2016 bylo na trh v Praze dáno měsíčně v průměru 510 nových bytů, ale prodáno bylo v průměru 630 bytů," podotkl František Brož, analytik portálu CenovaMapa.org.

Každé čtvrtletí se v největších českých městech prodá šest až osm tisíc bytů. "Počet uzavřených prodejů s byty mírně klesá. Podle množství kupních smluv, které zapsal katastr nemovitostí za první tři čtvrtletí, to letos bude přibližně o 10 až 15 procent obchodů méně než v loňském roce," uvedl Petr Hána, manažer v oddělení nemovitostí společnosti Deloitte. Polovina obchodů se uskutečňuje v Praze.

Po Praze byly nejdražší byty v Brně (46 800 korun za metr čtvereční), Hradci Králové (37 100 Kč) a Středočeském kraji (35 500 Kč). Naopak nejlevnějším krajským městem je Ústí nad Labem (10 700 Kč), za ním je Ostrava (18 400 Kč).

 

Právě se děje

Další zprávy