Na úřad bezkontaktně: Co vše lze vyřídit elektronicky a jaké změny pandemie přináší

Ekonomika Ekonomika
6. 4. 2020 13:24
O elektronickou komunikaci je v době šíření koronaviru zájem. Počet žádostí o zřízení datové schránky se v březnu u soukromých osob zvedl meziročně o třetinu, u živnostníků pak skoro o polovinu. V absolutních číslech je to v obou případech nárůst o více než 1400 žádostí. K používání "datovek" v současnosti vyzývá i samo ministerstvo vnitra. Připomeňte si, co vše je možné vyřídit elektronicky.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Poštovní datové zprávy zdarma

Snaha omezovat lidský kontakt přináší v oblasti doručovacích služeb řadu novinek, byť dočasných. Česká pošta například upravila doručování tak, aby bylo co nejvíce bezkontaktní. V rámci toho také do odvolání nabídla zadarmo svoji jinak placenou doplňkovou službu zvanou Poštovní datová zpráva.

Pro balík na nádraží i do obchodu. Pošta sází na expresní výdej, Balíkoven přibude

Zaslat Poštovní datovou zprávu je možné z datové schránky a jde o zásilku rovnocennou odeslání doporučeného dopisu. Služba je považována za doručenou již okamžikem přihlášení oprávněné osoby do datové schránky.

Takto lze posílat například faktury, upomínky, smlouvy, objednávky, potvrzení nebo certifikáty. Poštovní datová zpráva nahrazuje i běžnou písemnou korespondenci mezi občany, podnikateli nebo firmami.

Za Poštovní datovou zprávu se běžně platí 15 korun. Teď stávající klienti, kteří mají s Českou poštou uzavřenou smlouvu, fakturu za zprávy odeslané v období akce neobdrží. Uživatelům, kteří Poštovní datové zprávy hradí z kreditu, nebude po odeslání zprávy kredit snížen.

  • Ti uživatelé, kteří nemají uzavřenou smlouvu ani nemají kredit v datové schránce, mohou Poštovní datové zprávy také odesílat zdarma bez nutnosti jakékoliv aktivace služby.

Česká pošta doručí zásilky s rouškami zadarmo. Dejte je i svým pošťákům, vyzývá lidi

A jak příjem Poštovních datových zpráv v datové schránce povolit?

  • Klikněte na Nastavení datové schránky
  • Rozbalte nabídku Informace o schránce
  • Klikněte na Kredit a doplňkové služby
  • V záložce Poštovní datové zprávy zaklikněte příjem Poštovních datových zpráv
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy