Zájem o půjčky na bydlení pro mladé dál klesá. Jsou drahé a plavou v byrokracii

ČTK ČTK
2. 7. 2019 16:34
Průměrný měsíční objem žádostí o půjčku na bydlení pro mladé lidi letos do konce června klesl proti loňskému roku zhruba o dvě třetiny. Loni byl 148 milionů korun, letos 47 milionů. Vyplývá to z údajů Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB).
Foto: iStock

Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které za program odpovídá, je zájem stabilní a žádnou změnu podmínek zatím nechystá. Analytici dlouhodobě upozorňují, že program je nekoncepční a zatížený byrokracií. O státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení mohou žádat mladé rodiny do 36 let.

Program byl zahájen v polovině srpna loňského roku. Hned první den tehdy někteří lidé čekali kvůli podání žádosti o půjčku před pobočkami fondu v Praze a Olomouci ve frontě. Za první den podali 256 žádostí za 299 milionů korun.

Poté zájem opadnul. Ke konci roku dosáhl objem žádostí 668 milionů korun, což bylo o 18 milionů více, než bylo původně k dispozici. MMR však již předem upozornilo, že v případě vyššího zájmu tuto částku zvýší.

Letos do konce června SFRB obdržel 245 žádostí za 281 milionů korun. Tři pětiny byly určeny na výstavbu rodinného domu, 18 procent na koupi rodinného domu, 14 procent na koupi bytu a osm procent na modernizaci obydlí. MMR má pro letošek připraveno 950 milionů korun.

"O půjčky pro mladé je stále stabilní zájem a tento trend čekáme i ve druhé polovině roku. SFRB zatím žádnou změnu podmínek nechystá. S případnou úpravou bude možné počítat až ve chvíli, kdy budou zajištěny příjmy SFRB a se schválením novely zákona, které umožní poskytovat půjčky také na nákup družstevního podílu," uvedlo MMR ve své zprávě.

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka spočívají problémy programu ve vysoké administrativní náročnosti a nesmyslně nastavených limitech. "Přílišná byrokracie odrazuje zájemce o podporu, kteří si raději jdou pro úvěr do banky. Tam sice také narazí na nutnost papírování, nicméně v podstatně nižším rozsahu a za asistence ochotného personálu," uvedl Křeček.

Podle návrhu ministerstva pro místní rozvoj, který vláda schválila loni v červnu, na modernizaci bytu stát půjčí nejvýš 300 tisíc korun. Při koupi bytu je maximum 1,2 milionu korun, u stavby nebo koupě rodinného domu je nejvyšší možná půjčka dva miliony korun. O půjčku mohou žádat i bezdětní manželé nebo registrovaní partneři. Dítě do 15 let je podmínkou u žadatelů, kteří nejsou manželé.

Křeček dále zmínil, že za 1,2 milionu korun prakticky nelze pořídit bydlení ve větších městech, kam se lidé stěhují za prací. Podle MMR jsou však půjčky pro mladé určeny pro stabilizaci obyvatelstva malých a středních měst s nižší cenovou a příjmovou hladinou.

"Z makroekonomického pohledu není fiasko programu nijak zlou zprávou. Nejde totiž o koncepční řešení situace na trhu. Tím je naopak vzít celou věc z opačného konce. Tedy prosadit legislativu usnadňující výstavbu a zajistit, že nabídka bydlení bude moci pružněji reagovat na růst poptávky," doplnil analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Podle analytika společnosti Natland Petra Bartoně je problém také v úrokové sazbě, za kterou je půjčka poskytována. "Fond vlastně dává takovou hypotéku a chce konkurovat trhu. Ještě loni do října půjčoval za 1,12 procenta, což byl výrazný rozdíl proti převládajícím sazbám na trhu. Od letošního ledna však zvýšila Evropská unie úrokovou míru, za kterou fond půjčuje, na 1,98 procenta, což se již mnohem výrazněji blíží reálným sazbám hypoték na trhu," sdělil Bartoň.

Průměrná úroková sazba hypoték podle údajů Fincentra Hypoindexu v květnu klesla na 2,80 procenta z dubnových 2,85 procenta. Sazby klesly čtvrtý měsíc v řadě. Podle Bartoně si nakonec většina žadatelů musí státní půjčku zkombinovat s tržní hypotékou.

"Více než 1,2 milionu na byt z programu nikdo nedostane a lidem se nemusí extra papírování tolik vyplatit. Zvlášť, když tato cílová skupina u toho pečuje o malé děti," dodal Bartoň. MMR již dříve upozornilo, že těmito zvýhodněnými půjčkami nechce narušovat trh s hypotečními úvěry.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy