Kolik vydělají investice do bydlení: Je lepší koupit byt, či posílat peníze do fondů?

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 7. 2019 6:15
O investicích do nemovitostí se dnes mluví jako o lukrativním byznysu. Někdo si pořídí byt, pronajímá ho a má zajištěný příjem z pronájmu. Někdo raději investuje pravidelně do nemovitostního fondu a dostává dividendy. Jaké jsou plusy a minusy obou variant, a která je výhodnější?
Syndromem nemocných budov trpí zaměstnanci, nikoliv samotné budovy. Lidé jsou nemocní kvůli špatnému stavitelství, nedořešené vzduchotechnice anebo průmyslovému nábytku.
Syndromem nemocných budov trpí zaměstnanci, nikoliv samotné budovy. Lidé jsou nemocní kvůli špatnému stavitelství, nedořešené vzduchotechnice anebo průmyslovému nábytku. | Foto: Shutterstock

Základní rozdíly

O investicích do nemovitostí se dnes mluví jako o lukrativním byznysu. Někdo si pořídí byt, pronajímá ho a má zajištěný příjem z pronájmu. Někdo raději investuje pravidelně do nemovitostního fondu a dostává dividendy. Jaké jsou plusy a minusy obou variant, a která je výhodnější?

  • Nemovitosti jsou v Česku dlouhodobě oblíbeným způsobem investování. Cílem investic je generovat peníze, které zajistí kvalitní život bez závislosti na příjmech od státu nebo ze zaměstnání.

"Nemovitostní fond zpravidla poskytuje větší diverzifikaci a umožňuje investovat do nemovitostí i s menšími prostředky a pravidelně. Na byt či dům koupený přímo si zase mohu lidé 'sáhnout', je to konkrétní majetek. To u mnoha investorů zvyšuje jejich emoční komfort. Je s tím ale spojeno mnohem více starostí, ať už jde o financování nebo údržbu, a to i v případě, že si vlastník najme správce," shrnuje základní rozdíly Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti Fichtner.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Česko okamžitě pozastaví veškeré licence na vývoz zbraní do Turecka

Česko s okamžitou platností pozastavilo vývozní licence na vojenský materiál do Turecka. Na svém twitterovém účtu o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Uvedl to po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO).

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se v pondělí zavázali, že státy EU budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka v reakci na tureckou vojenskou operaci v Sýrii. Havlíček zopakoval stanovisko premiéra, podle něhož je situace do určité míry důsledkem toho, že Evropská unie nejednala včas.

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení vojenské akce, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a dalšími evropskými zeměmi svolala Radu bezpečnosti OSN. Ta se ale na svém čtvrtečním zasedání na společném prohlášení k turecké ofenzivě neshodla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy