Babiš si bude stěžovat na Česko u Evropské komise. Odškodnění od státu nepožaduje

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2017 12:26
Andrej Babiš tvrdí, že zákon o střetu zájmu porušuje evropské právo a hodlá to řešit u Evropské komise. Po České republice ale nepožaduje odškodnění. Zákon začne platit 9. února a vztahuje se na vládu, která vzejde z letošních voleb.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Jakub Plíhal

Jedna z firem holdingu Agrofert podá stížnost k Evropské komisi kvůli českému zákonu o střetu zájmů. V pořadu Partie na televizi Prima to řekl vlastník Agrofertu a vicepremiér Andrej Babiš (ANO).

Podle něj stát zákonem porušuje evropské právo, protože omezuje jeho vlastnická práva. Zákon o střetu zájmů mimo jiné omezuje firmám členů vlády přístup ke státním zakázkám a k dotacím.

Podle Babiše zákon omezuje jeho právo vlastnit majetek a podnikat a proto se chce obrátit na evropské úřady. Zároveň ale uvedl, že nebude požadovat od Česka odškodnění.

"Já budu bojovat za moje práva, protože já mám právo vlastnit, jako každý český občan, mám právo podnikat a podílet se na věcech veřejných. A tady tradiční politické strany mi to zakazují. Samozřejmě budu bojovat za svá práva v České republice a jedna z firem Agrofertu příští týden podá stížnost Evropské komisi na podezření na porušení práva Evropské unie ze strany členského státu," řekl Babiš.

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek odmítl Babišovo tvrzení, že zákon mu zakazuje vlastnit majetek. Plíšek zdůraznil, že zákon pouze znemožňuje členům vlády čerpat dotace. Babiš se podle poslance snaží svými stížnostmi pouze zajistit, že jeho podniky budou mít dál nárok na veřejné peníze.

Podle zákona, jehož účinnost začíná 9. února, nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš nyní vlastní skupinu Agrofert stoprocentně, před zahájením účinnosti zákona ji ale chce převést do svěřenského fondu.

Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Tato část zákona se však bude vztahovat až na kabinet, který vznikne po podzimních volbách do Sněmovny. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, vicepremiér vlastní i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

Levnější internet

Babiš dále v Partii řekl, že chce, aby se koaliční rada zabývala cenou mobilních datových služeb.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v minulosti vícekrát vyzýval operátory, aby snížili velkoobchodní ceny datových služeb v síti LTE. Firmám O2 a Vodafone pohrozil odebráním licencí.

Podle Babiše jsou ceny datových služeb v Česku nejvyšší v Evropě. Chce proto, aby se vláda zasadila o jejich snížení. Záležitost podle vicepremiéra spadá do kompetence ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). "Už to měl řešit kolega Mládek dávno," prohlásil Babiš.

Oligarchistické rodiny drží tuto zemi, nabírají si svoje pomahače a přisluhovače, vazby sahají až k premiérům, říká šéf české TI David Ondráčka. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy