Pokuta za chudobu: Za mobilní tarify paradoxně platí nejvíce ti s nejnižšími příjmy

nev ČTK nev, Evropa v datech, ČTK
Aktualizováno 25. 2. 2019 9:04
Ze srovnání cen mezi zeměmi Evropské unie vycházejí mobilní tarify v Česku jako jedny z nejdražších. A to i při porovnání různých kritérií, které pro svou analýzu použil projekt Evropa v datech. Z statistik však navíc vyplývá, že lidé s čistým příjmem do 10 tisíc platí za tarif na české poměry nadprůměrnou částku, v průměru 684 korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

V zemi lovců wi-fi

Ze srovnání cen mezi zeměmi Evropské unie vycházejí mobilní tarify v Česku jako jedny z nejdražších. A to i při porovnání různých kritérií, které pro svou analýzu použil projekt Evropa v datech. Z statistik však navíc vyplývá, že lidé s čistým příjmem do 10 tisíc platí za tarif na české poměry nadprůměrnou částku, v průměru 684 korun.

Neveselý trend potvrzuje i analýza společnosti Point Topic za třetí čtvrtletí loňského roku, která porovnala země podle parity kupní síly (tedy podle příjmů a cen) na jednotlivých trzích. Češi podle ní platí za jeden gigabyte stažených dat prostřednictvím mobilní sítě LTE dokonce nejvíce v Evropě. Proti stejnému měření v loňském první čtvrtletí si Česko o dvě místa pohoršilo.

Ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) uvedla, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí, většina hledá wi-fi zdarma a ke zlevnění je třeba jich nakupovat více.

Avšak podle mluvčího ISP Aliance Rostislava Kocmana je to naopak: čím budou data levnější, tím víc je zákazníci  budou používat a nebudou hledat bezplatné wi-fi v kavárnách.

Celosvětový počet wi-fi hotspotů se přesto do roku 2022 zvýší proti letošku na dvojnásobných 549 milionů. Přes wi-fi "proteče" 59 procent dat z mobilních zařízení, zatímco předloni to bylo 54 procent. 

  • Na následujících kartách najdete důvody, proč jsou data v tuzemsku tak drahá a kolik za ně Češi v krajích a jednotlivých příjmových skupinách utratí.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy