Výhoda, nebo komplikace? Jak se dívají zaměstnavatelé na členy aktivních záloh

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
9. 7. 2018 12:46
U zaměstnavatelů i pracovních agentur jsme zjišťovali, jak posuzují potenciálního zaměstnance, kterému musí dát volno na každoroční cvičení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ministerstvo obrany

Praha - Pokud někoho láká služba v armádě, ale nechce ukončit svou kariéru v civilu, může se zdát členství v Aktivních zálohách Armády České republiky (AZ) jako ideální řešení. Komplikace ovšem mohou nastat, když zaměstnanec potřebuje odjet na každoroční cvičení.

Kontaktovali jsme několik zaměstnavatelů a agentur s otázkou, zda považují účast v AZ jako překážku při shánění práce. Za výhodu se dá považovat jistota, že má potenciální zaměstnanec čistý trestní rejstřík i dobrou kondici.

Jako velká nevýhoda může ovšem působit povinnost účastnit se každoročního výcviku. Ten trvá obvykle měsíc.

Stát proto nabízí zaměstnavatelům příspěvek, kterým firmě kompenzuje ušlý zisk. Za plánovaný výcvik dostane společnost od státu finanční podporu ve výši dvou třetin průměrné mzdy naposledy zveřejněné Českým statistickým úřadem.

Pokud je zaměstnanec osoba samostatně výdělečně činná, má právo na finanční podporu ve stejné výši jako zaměstnavatel. V současnosti tedy příspěvek činí zhruba 20 000 korun na měsíc.

"Ve většině případů vycházejí zaměstnavatelé aktivním záložníkům vstříc, protože chápou význam jejich činnosti pro obranu vlasti. Za podporu aktivní zálohy organizuje náčelník Generálního štábu AČR pravidelná setkání s těmito zaměstnavateli, kde jim vyjadřuje poděkování za jejich přístup," říká mluvčí Generálního štábu AČR majorka Vlastimila Cyprisová.

Podle Armády ČR byl k prvnímu červnu 2018 počet vojáků zařazených do aktivní zálohy 2536. Z toho bylo 201 žen. Armáda plánuje mít v rezervě na pět tisíc záložníků do roku 2025.

"Momentálně máme v aktivní záloze devět zaměstnanců. Zaměstnance omlouváme pro osobní překážku v práci v obecném zájmu z důvodu povolání k výkonu plánovaného pravidelného vojenského cvičení," říká mluvčí jedné z oceněných firem, otrokovického výrobce pneumatik Continental Barum Regina Feiferlíková.

Podle ní v loňském roce členové AZ z důvodu cvičení zameškali 103 směn. Vzhledem k tomu, že firmy dostávají od státu na takové pracovníky státní příspěvek, byl tak pro společnost ekonomický dopad zanedbatelný.

Vojenský správní úřad musí informovat zaměstnavatele o plánovaných vojenských cvičeních do 30. listopadu předchozího kalendářního roku pro první pololetí a do 31. května pro druhé.

Podle personální agentury Grafton Recruitment může služba v AZ pro zaměstnavatele představovat komplikace. "Nikdo nemusí tuto skutečnost zaměstnavateli hlásit předem. Stejně tak, jako nemusí hlásit, že chodí dávat krev - tam má také nárok pak nejít do práce," říká manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková.

Pokud by uchazeč vstoupil do záloh, uvedl to v životopise a poté si hledal práci, je podle ní možné, že by se tím diskriminoval ve výběrovém řízení. Firma by tak mohla radši najmout někoho, kdo by tolik nekomplikoval provoz.

"Naše doporučení by bylo, aby do aktivních záloh vstupovali zaměstnanci v okamžiku, kdy již mají stabilní zaměstnání a jsou po zkušební lhůtě, a nekomplikovali si tím případné výběrové řízení," radí Součková.

Jako jistý druh výhody považuje službu v zálohách šéf pracovní agentury Express People Peter Dosedla. Podle něj mohou být účastníci aktivních záloh vzhledem ke svému závazku zodpovědnými a stabilními zaměstnanci. "Proto to považuji nejen za výzvu, ale zároveň i za výhodu pro zaměstnavatele," shrnul Dosedla.

Voják v záloze, který je zaměstnanec, v době výcviku nedostává mzdu. Stát mu přiznává plat jako vojákovi z povolání podle hodnosti. Po absolvování kurzu základní přípravy je nejnižší hodnost svobodník s odměnou 24 850 měsíčně před zdaněním. Armáda ještě připomíná, že pracovní volno vyhrazené na cvičení nemá vliv na délku zaměstnancovy dovolené.

Sám záložník navíc má za svou službu nárok na peněžní příspěvek, pokud za rok absolvuje pravidelné vojenské cvičení v rozsahu alespoň sedmi dnů. Když tuto podmínku splní, získá od státu roční odměnu 18 tisíc korun. Pokud je mladší 26 let a prezenčně studuje, získá ještě šest tisíc navíc. Odměna se nedaní.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy