Volných míst je nejvíce od krize, hlásí úřady práce

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 10. 8. 2015 9:36
Úřady práce ke konci července evidovaly celkem 456 341 uchazečů o zaměstnání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Celkem 98 055 volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce ke konci letošního července, což je nejvíce od prosince 2008. Oproti loňskému červenci jich přibylo téměř 47 tisíc.

Úřad práce ke konci července evidoval celkem 456 341 uchazečů o zaměstnání, což je sice o 4 946 více než v červnu, ale o 85 023 méně než před rokem. Dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání, je nyní zhruba 440 tisíc.

Podíl nezaměstnaných ke konci července stoupl na 6,3 procenta z červnových 6,2 procenta. Před rokem dosahoval 7,4 procenta.

Vyplývá to z dnešních údajů Úřadu práce ČR.

Pět lidí na jedno místo

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 4,7 uchazeče – nejvíce v okresech Bruntál (19,9), Ústí nad Labem (18,4), Karviná (14,4), Hodonín (13,1), Most (13) a Chomutov (12,9).

Nezaměstnanost podle regionů - červenec 2015
Nezaměstnanost podle regionů - červenec 2015 | Foto: Úřad práce ČR

Nejvyšší nezaměstnanost je v okresech Most (11,9 %), Karviná (11,4 %), Ústí nad Labem (11,2 %), Bruntál (10,6 %), Ostrava – město (10,4 %), Chomutov (9,9 %), Děčín (8,8 %) a Sokolov (8,6 %).

Naopak nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ (2,9 %), Prachatice (3,1 %), Rychnov nad Kněžnou (3,4 %), Benešov (3,5 %), Jindřichův Hradec (3,7 %), Mladá Boleslav, Rokycany, Písek a Pelhřimov (shodně 3,8 %).

Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok 20,8 procenta uchazečů o zaměstnání – celkem 94 864 lidí. Jejich podíl je zhruba stejný jako před rokem.

Mezi nezaměstnanými je 19 775 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých (z toho jen absolventů bylo 15 767). Na celkové nezaměstnanosti se tato skupina podílí 4,3 procenta.

Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí 53,4 procenta.

Osoby se zdravotním postižením tvoří 12,9 procenta nezaměstnaných.

O koho je největší zájem?

Zaměstnavatelé měli v červenci největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče (především nákladních automobilů), kováře, nástrojáře, obsluhu pojízdných zařízení či pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy. Dále hledali řemeslníky a kvalifikované stavební dělníky, kuchaře a prodavače, pracovníky v administrativě, ve zdravotnictví i sociální oblasti, skladníky, číšníky, servírky, šičky, obchodní zástupce, operátory call center nebo uklízeče.

„Přednost dávali proškoleným specialistům s praxí,“ říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory – například svářeč, slévač, soustružník, kovodělník, zámečník, nástrojář, mechanik a opravář strojů, elektrikář, elektromechanik, řezač plamenem, páječ, seřizovač, plastikář, obsluha CNC a důlních strojů. Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance.

V evidenci úřadů práce jsou nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Podle věku převažovali nezaměstnaní nad 50 let, kteří tvoří 30,4 % z celkového počtu uchazečů.

Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, pracovníků v oblasti ochrany a ostrahy nebo řemeslníků. Déle než 12 měsíců je bez zaměstnání 45,3 procenta registrovaných uchazečů, tedy 206 747 osob.

Druhá nejnižší v Evropě

Podle jednotné metodiky Eurostatu (ke konci letošního června) je nezaměstnanost v Česku druhá nejnižší v Evropské unii. Nejlépe je na tom Německo (4,7 procenta), Česko má podle této metodiky 4,9procentní nezaměstnanost. Následují Malta, Velká Británie, Lucembursko, Dánsko a Rakousko.

Naopak nejvyšší nezaměstnanost je podle Eurostatu na Kypru (16,2 procenta), ve Španělsku (22,5 procenta) a v Řecku (25,6 procenta ke konci března).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy