Vedra donutila bankéře obléct šortky, odboráři brojí za klimatizace v továrnách

Adam Váchal Adam Váchal
10. 8. 2018 7:36
V době veder mohou čeští bankéři chodit do práce v šortkách a stavaři začínat práci dříve. Odboráři ve Škodě Auto zase požadují vyšší investice firmy do klimatizace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Tropické teploty mění pravidla v českých firmách. Některé ve větší míře umožňují svým zaměstnancům pracovat z domova, jiné jsou benevolentnější k tomu, v čem chodí lidé do práce.

"Vycházíme zaměstnancům vstříc volnějším a neformálním oblečením. Hypoteční banka má pro tato období vyhlášené šortkové týdny, kdy mohou zaměstnanci i nejvyšší vedení chodit do práce v šortkách," popisuje mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Přestože jsou bankovní domy zpravidla vybaveny klimatizací, společnosti častěji svým zaměstnancům umožňují pracovat z domova. "Všechno, co mohou naši lidé vytvořit z kanceláře, dokážou vytvořit odkudkoliv, kde se připojí k internetu. Mohou tak pracovat například z domova a nemusí v panujícím počasí trávit čas v dopravních prostředcích při cestě na pracoviště a zpět," říká personální ředitel skupiny Axa pro Česko a Slovensko Libor Stodola.

Zatímco v klimatizovaných kancelářích nejsou pro firmy vedra problémem, jinak je tomu u průmyslových podniků. Ty musí ze zákona hlídat teplotu a v případě, že se blíží tropickým hodnotám, umožnit zaměstnancům odpočinek.

"Pravidelně měříme teplotu na pracovištích výrobních provozů, na základě čehož jsou pak definovány dodatečné přestávky," popisuje mluvčí automobilky Škoda Auto Kamila Biddle.

Na práci v extrémních vedrech si stěžují odboráři Škody Auto. Nejhorší situace je podle nich v lakovnách, hutích a dalších provozech s technologiemi, které jako vedlejší efekt produkují teplo.

Podle odborů ale v továrnách společnosti Škoda Auto v posledních dnech teploty běžně přesahují 35 stupňů Celsia. Lepší situace podle nich nepanuje ani na místech, kde se vozy přímo montují. Odboráři proto chtějí tlačit na firmu, aby výrazně zapracovala na zlepšení podmínek.

"Vzhledem k tomu, že se teplo objevuje stále častěji, bude odborová organizace důrazně požadovat rozsáhlá opatření jak v oblasti osobního komfortu, tak klimatizace na pracovištích, zkrácení pracovní doby, tak například i umožnění nošení krátkých kalhot v letních měsících," říká odborový předák Škody Auto Jaroslav Povšík.

Vysoké teploty komplikují práci také stavařům. A to především těm, kteří pracují pod širým nebem - například na stavbě dálnic. "Nejobvyklejším opatřením - tam kde to podmínky stavebního povolení dovolují - je dřívější zahájení prací, kdy teplota není ještě tak vysoká a práce je pro naše spolupracovníky snesitelnější. S tím souvisí i jejich ukončování před kulminací teplot v brzkých odpoledních hodinách," popisuje mluvčí stavební společnosti Metrostav Vojtěch Kostiha.

Dodává, že firma ve větší míře investuje do strojů, které disponují klimatizací. Na stavbách také provádí kropení, které snižuje teplotu a prašnost na staveništi. Konkurenční společnost Hochtief pak dodává, že stavaři jsou častěji podrobováni zdravotním prohlídkám.

Zákazníci se chodí do bank ochladit

Většina firem, jejichž zaměstnanci nepracují v klimatizovaných prostorách, současná vedra řeší tím, že svým zaměstnancům poskytuje zdarma nápoje, jak to vyžaduje zákon.

"Generální ředitel rozhodl nad rámec směrnice o ochranných nápojích poskytnout našim doručovatelům, kteří jsou v rámci svého pracovního nasazení enormně zatíženi teplem, instantní směs na přípravu ochranného nápoje jako doplněk pitného režimu. Jedná se o sáček s vitaminy a minerály, který se rozpustí v 1,5 až dvou litrech pitné vody," popisuje mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Ne všechny firmy si však na vedra stěžují. Podle některých firem mají horké dny i pozitivní efekt. "V souvislosti s tropickými teplotami v posledních týdnech identifikujeme na našich pobočkách větší počet klientů, kteří se k nám přichází ochladit," říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Celý evropský kontinent sužuje extrémně teplé počasí. Meteoroložka Dagmar Honsová prozradila, co vysoké teploty způsobuje

V Česku i v Evropě padají teplotní rekordy. Co tropické počasí způsobuje? | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Dva mladíci se šli koupat do Sázavy a nevrátili se, pátrá po nich policie

Policisté ve čtvrtek na Kutnohorsku pátrali po dvou šestnáctiletých mladících, kteří se šli koupat do řeky Sázavy a od té doby jsou nezvěstní. Do hledání se zapojili i vrtulník s termovizí a poříční policisté, chlapce ale nenašli. Akce byla odpoledne ukončena, v pátek se bude pokračovat v prohledávání řeky. Po mladících bylo vyhlášeno celostátní pátrání, vyplynulo z informací policie.

Chlapci se ztratili poblíž Masarykova tábora YMCA nedaleko Soběšína. "Po půlnoci jsme přijali oznámení o pohřešování dvou šestnáctiletých mladíků, podle posledních informací se šli koupat do Sázavy. Zahájili jsme velkou pátrací akci, dnes jsme přizvali policejní vrtulník s termovizí," řekla ČTK policejní mluvčí Petra Potočná.

Do pátrání se zapojili také policisté z poříčních oddělení Slapy a Labe. Do 15:00 se jim mladíky nepodařilo najít a akce byla ukončena. "Chlapce se do současné chvíle nepodařilo nalézt. Zítra (v pátek) budou policisté z poříčního oddělení Slapy pokračovat v prohledávání řeky," uvedla policie na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

U Mauritánie se potopila loď se 40 migranty, přežil jen jeden

Loď se čtyřmi desítkami běženců se potopila u břehů Mauritánie. Zachránit se podařilo jen jednomu z nich, zbylí jsou patrně mrtví, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a mauritánské bezpečnostní zdroje.

Neštěstí se stalo u města Nuadhibú. "Myslím, že jsou všichni mrtví. Já přežil jako jediný," řekl na nemocničním lůžku muž, který se z potopené lodi zachránil a podle svých slov pochází z Guineje. Společně s ostatními běženci, jejichž národnost neupřesnil, prý vypluli z Maroka a pokoušeli se dostat na Kanárské ostrovy.

Loď se podle mauritánských zdrojů potopila dost daleko od břehů této africké země ležící mezi Senegalem a Západní Saharou. Na přeživšího uprchlíka narazily náhodně mauritánské bezpečnostní síly hlídkující v mezinárodních vodách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy