V lesích se letos nakradlo dříví za statisíce. Češi kvůli krizi chtějí vše, co hoří

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
24. 9. 2022 15:16
Kvůli energetické krizi výrazně roste zájem o pevná paliva. To se týká především dřeva, které si lidé mohou v některých případech odnést z lesa zadarmo. Má to však svá pevná pravidla. Rozhoduje to, kde se dřevo nachází, i jeho průměr. Státní podnik Lesy České republiky přitom upozorňuje, že krádeží v českých lesích v současnosti přibývá a hrozí za ně i několik let za mřížemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Chování návštěvníků v lese upravuje lesní zákon. Hovoří o tom, že lidé mohou kromě lesních plodů sbírat pro vlastní potřebu i suché na zemi ležící klesti.

Jako klest se ovšem označují větve s průměrem maximálně sedm centimetrů. Nad toto číslo už se jedná o dříví, což ale mnozí lidé nemusí tušit. Na definici pojmů nyní upozornila spotřebitelská organizace dTest. 

"Klesti jsou na zem spadlé větve, které nesmí na silnějším konci mít větší průměr dřeva bez kůry než sedm centimetrů. Klesti si jinak lidé mohou odnášet i ze soukromého lesa," vysvětluje dTest.

Dřevo o větších průměrech si mohou zájemci odvézt pouze v případě, že disponují povolením od vlastníka lesa.

Bez domluvy s majitelem nemohou kácet ani takzvané soušky, tedy mrtvé dřevo, nebo zpracovávat na zem spadlé stromy. Zákon také praví, že lidé nesmějí při sbírání klestí poškozovat les, narušovat jeho prostředí a mají se zkrátka řídit pokyny vlastníka.

Ten, kdo si z lesa odveze dřevo bez souhlasu nebo dokonce bez povolení kácí stromy, se může dopouštět trestného činu se sazbou až dva roky odnětí svobody. V případě vysoké škody až deset let.

Na dodržování legislativy dohlíží lesní stráž. Při podezření na porušení zákona může podle dTestu zastavit dopravní prostředek a požadovat, aby mu řidič ukázal povolení. V určitých případech může stráž danou osobu dokonce zadržet a předvést na policii.

Mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík pro Aktuálně.cz uvedl, že nedokáže určit, zda krádeží dřeva, o kterém se lidé možná mylně domnívají, že jde o klesti, nyní přibývá. K tomuto totiž policie konkrétní statistiky nevede.

Nárůst počtu krádeží ovšem eviduje státní podnik Lesy České republiky. "I krádeže tohoto typu registrujeme a jsou častější než dřív," potvrzuje mluvčí Eva Jouklová. Opakuje přitom, že pokud mají lidé o větší větve zájem, je nutné se domluvit s vlastníkem nebo správcem lesa.

Fotopasti i GPS čipy

Lesy ČR chrání dříví před zloději závorami a používáním fotopastí u skládek dřeva. Podnik také poskytl policii mobilní aplikaci, která uchovává záznam o trase převáženého dříví i objemu včetně fotografie naložené soupravy.

"Policista tak snadno tyto informace porovná s realitou. Využíváme také nejmodernější technologie ochrany dřeva v podobě GPS čipů, které instalujeme do klád a které sledují jejich polohu. Záznamy z fotopastí i údaje, které poskytuje čipová aplikace, využívá policie k odhalení pachatele," popisuje dále mluvčí.

Podnik eviduje od ledna již přes 2300 metrů krychlových odcizeného dřeva, tedy více než 80 krádeží. Škody vyčíslil už na více než 1,6 milionu korun.

Zásoby i na roky dopředu

Jouklová potvrzuje, že poptávka po palivovém dříví kvůli extrémnímu zdražování plynu roste. "Zájem o palivové dříví, respektive o dříví prodávané v rámci samovýroby a z našich lesních skladů, se ve srovnání s loňskem zvýšil asi o třetinu. Poptávka převyšuje naši nabídku, ale snažíme se ji, podle možností, uspokojit ve všech regionech," říká.

Například Městské lesy Liberec ale musely už v polovině září prodej palivového dřeva stopnout, objednávky plánují znovu spustit v lednu. Ředitel Jiří Bliml se nechal slyšet, že zájem o dříví je proti minulým rokům dvojnásobný, i když je dříví dražší než loni.

Zvýšený zájem potvrzují i soukromníci, například firma Uniles, která spadá pod koncern Agrofert. "Zaznamenáváme ohromnou poptávku prakticky po všem, co hoří. Je přibližně trojnásobná oproti předchozím rokům. Lidé se v obavách z energetické krize předzásobují nejen na nadcházející zimu, ale i na dva až tři roky dopředu," uvádí mluvčí Pavel Heřmanský.

Očekává, že cena palivového dřeva v posledním čtvrtletí roku stoupne oproti konci září zhruba o deset procent.

Lesy ČR kvůli energetické krizi v současné době umožňují každé fyzické osobě, aby si u nich koupila až 35 metrů krychlových dřeva. Takové množství by mělo pokrýt topení v rodinném domě na jednu zimu. Prodej je možný formou samovýroby nebo již nařezaných klád.

Podle organizace dTest nejlevněji vychází první možnost, kdy se zájemce dohodne na pokácení předem vybraných stromů. Zároveň ale varuje, že by měl mít člověk s těžbou dřeva zkušenosti a odpovídající vybavení. "Jde o náročnou a nebezpečnou činnost. I malá chyba může vést k vážným zraněním, či dokonce smrti," uzavírá ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Dálnici D5 na Tachovsku uzavřela ve směru na Prahu nehoda dodávky

Dálnici D5 u Boru na Tachovsku uzavřel v úterý ráno zhruba na hodinu ve směru na Prahu na 127. kilometru náraz dodávky do svodidel. Později byl provoz částečně obnoven. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a policie. Podle policistů jsou na místě zranění.

Nehoda se stala kolem 05:00. Doprava byla nejprve odkloněna na Exitu 128 Bor až po Exit 119 Benešovice. Po 06:00 oznámilo ŘSD, že je už dálnice průjezdná jedním pruhem a netvoří se kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy