Lesy budou v příštích šesti letech stát 50 miliard. Obnovu potřebuje výsadba i cesty

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 9. 2022 12:00
Lesy ČR budou v příštích pěti až šesti letech potřebovat na obnovu cest a pěstební činnost 50 miliard korun. Na tiskové konferenci to ve středu řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Uvedl také, že průměrný hospodářský výsledek vlastníků lesů byl loni velmi dobrý - a to hlavně díky růstu cen dříví. Lesy ČR letos odvedou do státního rozpočtu 3,8 miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Na obnovu cest, které jsou ve špatném stavu kvůli těžbě, potřebuje podle něj podnik na dalších šest let zhruba 20 miliard korun a na pěstební činnosti asi 30 miliard korun.

Nekula zmínil, že stále se uskutečňují diskuse o státním rozpočtu na příští rok. "Moje pozice je, aby co nejvíce prostředků, které vygenerují Lesy ČR, zůstávalo v lesích a resortu ministerstva zemědělství, abychom investovali do obnovy krajiny, lesů a infrastruktury," řekl.

Průměrný zisk vlastníků lesů před zdaněním byl loni podle ministerstva zemědělství 4488 korun na hektar. Meziročně je to nárůst na více než dvojnásobek, v roce 2020 byl průměrný zisk vlastníků 1291 Kč na hektar. Ministerstvo zemědělství (MZe) loni vyplatilo vlastníkům dotace na lesní hospodaření ve výši téměř 1,8 miliardy korun, meziročně o více než 600 milionů více a na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity vyplatilo přes 3,3 miliardy korun.

"Někteří vlastníci by bez příspěvků poskytnutých ministerstvem zemědělství dosáhli záporného hospodářského výsledku," řekl dnes Nekula.

Bez dotací by byly ve ztrátě lesy v majetku měst a obcí, kde je průměrný hospodářský výsledek ztráta 1846 korun na hektar. Státní lesy by bez příspěvku měly zisk 1572 Kč na hektar a majitelé soukromých lesů by měli zisk 3452 Kč na hektar.

Nekula doplnil, že MZe poskytne vlastníkům lesů další podporu na adaptaci na klimatické změny a zvýšení odolnosti lesních porostů. Na příspěvek za letošní rok bude přijímat žádosti na jaře příštího roku a předběžně se počítá se čtyřmi miliardami Kč.

V českých lesích bylo loni obnoveno 49 790 hektarů lesů, z toho bylo 40 679 hektarů porostů bylo vysazeno a přirozeně se obnovilo 9111 hektarů lesů. Nekula uvedl, že plocha lesních pozemků trvale roste a loni se zvýšila o téměř 1500 hektarů na více než 2,6 milionu hektarů. V porovnání s rokem 2000 jde o nárůst o více než 41 000 hektarů.

"Trvale narůstá podíl smíšených lesů s převahou listnatých stromů. Podíl listnáčů mezi lety 2000 a 2021 se zvýšil z 22 procent na 29 procent," dodal. Minulý rok se v ČR vytěžilo 30,3 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry, proti roku 2020 je to o 5,5 milionu metrů krychlových méně, 86,9 procenta vytěžených stromů bylo zasaženo kůrovcem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy