Podívejte se, za které potraviny jste si v květnu připlatili. Zdražilo maso i ovoce

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2020 17:17
Spotřebitelské ceny byly v květnu o 2,9 procenta vyšší než před rokem, jejich růst zpomalil z dubnových 3,2 procenta. Na růstu se podepsaly zejména ceny potravin. Vepřové maso, uzeniny, zelenina, ovoce, cukr či mouka byly v květnu dražší než před rokem, levnější bylo třeba máslo. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Zdražila ale také elektřina. Proti růstu inflace působily levnější pohonné hmoty, za které řidiči platili o pětinu méně.

Ceny potravin a nealkoholických nápojů se v květnu zvýšily v průměru o 6,3 procenta, což byl pomalejší růst než dubnových 7,8 procenta. 

"Situace v některých domácnostech začíná být kritická. Lidé přicházejí o práci a klesají jim příjmy. Na druhou stranu ceny nezbytných statků, jako jsou potraviny a bydlení, rostou," komentoval údaje ČSÚ hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ceny masa například stouply o desetinu. Podle údajů z poloviny května byl třeba kilogram vepřové pečeně letos v květnu dražší o 25 korun než loni, kdy stál 126,11 Kč. Maso zdražovalo i v dubnu, a to o rychlejších 12,8 procenta. Polevilo i zdražování zeleniny z dubnových 11,8 procenta na květnová čtyři procenta.

Zrychlilo naopak zlevňování másla z dubnových 3,5 procenta na květnových 7,7 procenta. Podle údajů z poloviny května zákazníci za čtvrtkilovou kostku másla letos platili zhruba 45 korun proti loňským 48 korunám.

Druhé v pořadí vlivu byly ceny za bydlení, kde v květnu meziročně zdražilo nájemné z bytu o 3,8 procenta a elektřina o osm procent. Na květnové inflaci se podepsaly také lihoviny dražší o 8,9 procenta a pivo o 3,5 procenta. Opačným směrem působily ceny pohonných hmot, které klesly o 21,7 procenta.

Proti dubnu ceny stouply o 0,4 procenta, na čemž se podepsaly dražší tabákové výrobky, lihoviny, pivo, ale také ovoce. U bydlení klesly ceny vodného a stočného vlivem snížení DPH z 15 na deset procent.

Cibule zlevnila, brokolice naopak

Například brokolice, citrony, česnek, kiwi, pomeranče nebo květák v květnu zdražily proti loňsku o desítky procent. Nejvíce si lidé připlatili za brokolici, která zdražila z loňských květnových 26,05 koruny na letošních 41,37 Kč. Rozdíl představuje 83 procent, neboli více než 15 korun. V dubnu byla brokolice ještě dražší a stála 48,40 Kč. Výrazně levnější naopak byla cibule, jejíž cena klesla v květnu téměř na polovinu loňské, nebo zelí. 

Výrazný nárůst ceny byl v květnu patrný například u citronů, které podražily téměř o dvě třetiny z loňských 46,25 Kč za kilogram na 77,30 Kč/kg v květnu. O polovinu dražší byl proti loňsku česnek, letos v květnu za kilogram lidé platili 165,94 koruny, loni 113,48 Kč. Dražší bylo také kiwi, jehož cena stoupla ze 70,63 na 96,58 koruny za kilogram. Zákazníci si připlatili i za květák, který podražil o více než 15 Kč na květnových 65,61 koruny. V dubnu byl ještě dražší, průměrná cena byla 66,24 Kč.

Levněji letos v květnu Češi pořizovali cibuli, která na pultech vyšla na 20,69 Kč za kilogram, zatímco loni stála téměř 38 korun. Levnější bylo také zelí. O desetikorunu na kilogramu zlevnil také losos, za kterého letos v květnu lidé platili 462,32 Kč. Zhruba pětinové zlevnění pocítili v peněženkách zejména řidiči. Litr nafty v květnu tankovali o 6,60 koruny levněji než loni, průměrná cena klesla na 25,76 koruny. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil ještě výrazněji, a to o 7,50 Kč na 25,52 koruny za litr. Kromě těchto položek klesly v květnu meziročně o více než desetinu třeba ceny mobilů, televizí s LCD obrazovkou, paměťových karet či fotbalové obuvi. Seznam položek má přitom více než 600 položek.

V porovnání s dubnem byl nejvýraznější cenový skok patrný u broskví, které zdražily na dvojnásobek. V dubnu stál kilogram přes 40 korun a v květnu přes 80 korun. Naopak o deset Kč za kilogram byla levnější rajčata.

Nejvýraznější meziroční zdražení v květnu

květen 2019 - cena v Kč květen 2020 - cena v Kč
brokolice (ks) 26,05 41,37
citrony (kg) 46,25 77,30
kiwi (kg) 70,63 96,58
česnek (kg) 113,48 165,94
jablka (kg) 28,16 38,87

Nejvýraznější meziroční zlevnění v květnu

cena květen 2019 cena květen 2020
cibule (kg) 37,77 20,69
zelí hlávkové (kg) 36,13 21,85
benzin Natural 95 (l) 33,03 25,52
motorová nafta (l) 32,36 25,76
plyn LPG (l) 14,50 11,70

Zdroj: ČSÚ

Inflaci ovlivní zmírnění růstu mezd

"Významným faktorem české inflace do budoucna bude zmírnění růstu mezd. Ty již několik let rostly dvojnásobným tempem oproti inflaci. Nyní dojde nevyhnutelně k zásadnímu zpomalení, a to může v průběhu času dovolit i mírnější růst cen. Do konce roku bychom se tak na dvouprocentní inflaci měli být schopni dostat," uvedl k budoucímu vývoji inflace, jejíž data ČSÚ ve středu zveřejnil, Petr Bartoň z investiční skupiny Natland. 

Podobné prognózy zaznívají i od analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského. "Odhadujeme, že se inflace do konce roku bude postupně blížit úrovni dvou procent," uvedl.

Bartoň také upozornil, že pokles české inflace následuje po významných poklesech v ostatních evropských zemích. "Stále ale máme nejvyšší inflaci v EU a klesá relativně pomaleji než v jiných zemích. To je poměrně překvapující, protože v posledních letech byla u nás inflace způsobena vyloženě poptávkou, a ta nyní poměrně razantně poklesla," uvedl. Významným faktorem české inflace do budoucna bude podle něj i zmírnění růstu mezd.

ČSÚ ve středu rovněž informoval o vývoji cen zahraničního obchodu ČR za duben. Ceny vyvážených surovin a zboží v tento měsíc meziročně stouply o 3,1 procenta a dovážených o 0,7 procenta. V meziměsíčním srovnání byly vývozní ceny o 2,2 procenta vyšší a dovozní o 1,7 procenta.

Video: Stát selhal. Vláda chaoticky dělala všechno a nic, realita bude tvrdá, říká Horská

Pomoc státu vypadala bombasticky, nakonec ale zvítězil duch byrokracie. Úředník je pán a daňový poplatník sluha, kritizuje ekonomka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 5 minutami

Policie v Severní Makedonii objevila 94 migrantů v kamionu. Řidič uprchl

Policejní hlídka kamion s makedonskou poznávací značkou zastavila v sobotu večer u města Radoviš, asi 110 kilometrů jihovýchodně od Skopje. Podle sdělení policie řidič z místa uprchl. V nákladním prostoru strážníci objevili 94 syrských, afghánských, iráckých a pákistánských migrantů. Běžence čeká převoz do uprchlického centra v jižním pohraničním městě Gevgelija a následně deportace do Řecka, odkud přišli.

Další zprávy