V Česku je nejvíce cizinců v historii. Slováci si vydělají o čtvrtinu více než Češi

Martin Ťopek Ekonomika Martin Ťopek, Ekonomika
Aktualizováno 12. 1. 2017 11:50
Od roku 2004 se počet cizinců v Česku téměř zdvojnásobil. Největší podíl mají Ukrajinci, Slováci a Vietnamci. Většina cizinců, kteří v Česku pobývají, je zaměstnaná nebo podniká.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – V České republice v roce 2015 pobývalo 464 700 cizinců, což je nejvíce v historii. Od roku 2004, tedy našeho vstupu do Evropské unie, se počet cizinců v Česku téměř zdvojnásobil. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle předběžných údajů počet cizinců rostl i v loňském roce – ke konci listopadu 2016 tu legálně žilo 493 505 cizinců.

Největší podíl na evidovaných cizincích mají Ukrajinci – 105,6 tisíce, což je 23 procent. Brzy je ale podle statistik předeženou Slováci, těch je nyní 22 procent a v roce 2015 jejich počet poprvé překročil sto tisíc. Další desítky tisíc Slováků ale v Česku pracují bez evidence trvalého pobytu, kterou jako obyvatelé EU nepotřebují. Celkem je proto u nás zaměstnáno kolem 150 tisíc občanů Slovenska. 

Následují je Vietnamci s 12 procenty. Osm procent pochází z Ruska, pět z Německa a čtyři z Polska. Do roku 2008 počty cizinců rostly, pak stagnovaly, od roku 2014 opět rostou.

Složení cizinců v Česku - rok 2015
Složení cizinců v Česku - rok 2015 | Foto: ČSÚ

„Celkový počet cizinců u nás rostl hlavně díky občanům ze států Evropské unie,“ říká Daniel Chytil, vedoucí oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí ČSÚ. Pokles počtu cizinců ze třetích zemí, který trval od roku 2009 v důsledku finanční krize, se však v roce 2015 zastavil.

Podíl cizinců na obyvatelstvu
Podíl cizinců na obyvatelstvu | Foto: ČSÚ

Většina cizinců, kteří v Česku pobývají, je ekonomicky aktivních „V roce 2015 tu pracovalo 407 tisíc cizinců, což je nejvíc v historii České republiky. Zaměstnaných občanů cizí státní příslušnosti tu bylo 323 tisíc, živnostníků pak 84 tisíc,“ upřesňuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Zatímco počty zaměstnaných cizinců se od roku 2006 zvýšily o 172 tisíc, počty živnostníků stagnovaly.

Tři čtvrtiny cizinců, kteří byli v roce 2015 v Česku zaměstnáni, pocházely ze zemí EU. Převládali Slováci se 46% podílem. V posledních letech ale výrazně přibylo i pracujících Rumunů a Bulharů. Mezi cizinci, kteří v Česku podnikají jako živnostníci, dlouhodobě převažují Vietnamci a Ukrajinci.

Vývoj počtu zahraničních pracovníků v Česku
Vývoj počtu zahraničních pracovníků v Česku | Foto: ČSÚ

Už dávno přitom neplatí, že zahraniční pracovníci dělají nekvalifikovanou práci za nižší mzdu. V současné době si v Česku nejvíce vydělají Slováci. Berou dokonce o čtvrtinu více než Češi. „Občané Slovenska brali v průměru 33 226 korun ve mzdové a 35 604 korun v platové sféře. Vyšší platy měli také občané Ruska,“ uvádí Chytil.

Průměrná mzda všech zaměstnanců – Čechů i cizinců – v roce 2015 dosáhla v komerčním sektoru 27 777 korun, průměrný plat ve veřejném sektoru pak 27 971 korun.

Cizinci evidovaní úřady práce podle vybraných státních občanství. Údaje za roky 2012 až 2014 nejsou k dispozici. Za rok 2015 jde o kvalifikovaný odhad MPSV.
Cizinci evidovaní úřady práce podle vybraných státních občanství. Údaje za roky 2012 až 2014 nejsou k dispozici. Za rok 2015 jde o kvalifikovaný odhad MPSV. | Foto: ČSÚ

Podle ředitele odboru statistiky trhu práce Dalibora Holého je to dáno tím, že Slováci se nemusejí potýkat s jazykovou bariérou a často v České republice studují. Následně zastávají nejlépe placené posty. "Před deseti lety vyšší mzdy rozhodně neměli. Teď už to ale není migrace nekvalifikované pracovní síly – na Slovensku tomu dokonce říkají odliv mozků," řekl Holý. 

Podíl cizinců na obyvatelstvu
Podíl cizinců na obyvatelstvu | Foto: ČSÚ
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Vláda odvolala většinu členů správní rady Správy železnic

Vláda odvolala pět ze sedmi členů správní rady Správy železnic, včetně předsedy rady Pavla Hrubeše. V radě skončili například i bývalý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Ve středu to uvedl server Zdopravy.cz. Kabinet schválil tři nové členy rady, dvě místa zatím zůstávají neobsazená. Novým předsedou rady bude podle serveru hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Kromě bývalého děkana Fakulty dopravní ČVUT Hrubeše, Ťoka a Foldyny skončili ve správní radě státní Správy železnic Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a Vít Janoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT. Novými členy rady se stali kromě Červíčka zastupitel Středočeského kraje a místopředseda krajského výboru pro dopravu Jan Lička (Piráti) a bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR David Čermák. Z původního složení správní rady zůstali jen poslanec ANO Martin Kolovratník a náměstek ministra dopravy Ladislav Němec.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Prezident Zeman jmenoval novým ministrem školství Vladimíra Balaše

Novým ministrem školství se od července stane poslanec hnutí STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Do funkce ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Balaš střídá v ministerském křesle Petra Gazdíka (STAN), který podal ke konci měsíce rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Prezident jeho demisi v pondělí přijal.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat způsobem, který v minulém volebním období tehdejší ministr Robert Plaga (ANO). Za správnou cestu označil posun od memorování k využívání dovedností. Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné zajištění více peněz na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních školách. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy