V Česku je nejvíce cizinců v historii. Slováci si vydělají o čtvrtinu více než Češi

Martin Ťopek Ekonomika Martin Ťopek, Ekonomika
Aktualizováno 12. 1. 2017 11:50
Od roku 2004 se počet cizinců v Česku téměř zdvojnásobil. Největší podíl mají Ukrajinci, Slováci a Vietnamci. Většina cizinců, kteří v Česku pobývají, je zaměstnaná nebo podniká.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – V České republice v roce 2015 pobývalo 464 700 cizinců, což je nejvíce v historii. Od roku 2004, tedy našeho vstupu do Evropské unie, se počet cizinců v Česku téměř zdvojnásobil. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle předběžných údajů počet cizinců rostl i v loňském roce – ke konci listopadu 2016 tu legálně žilo 493 505 cizinců.

Největší podíl na evidovaných cizincích mají Ukrajinci – 105,6 tisíce, což je 23 procent. Brzy je ale podle statistik předeženou Slováci, těch je nyní 22 procent a v roce 2015 jejich počet poprvé překročil sto tisíc. Další desítky tisíc Slováků ale v Česku pracují bez evidence trvalého pobytu, kterou jako obyvatelé EU nepotřebují. Celkem je proto u nás zaměstnáno kolem 150 tisíc občanů Slovenska. 

Následují je Vietnamci s 12 procenty. Osm procent pochází z Ruska, pět z Německa a čtyři z Polska. Do roku 2008 počty cizinců rostly, pak stagnovaly, od roku 2014 opět rostou.

Složení cizinců v Česku - rok 2015
Složení cizinců v Česku - rok 2015 | Foto: ČSÚ

„Celkový počet cizinců u nás rostl hlavně díky občanům ze států Evropské unie,“ říká Daniel Chytil, vedoucí oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí ČSÚ. Pokles počtu cizinců ze třetích zemí, který trval od roku 2009 v důsledku finanční krize, se však v roce 2015 zastavil.

Podíl cizinců na obyvatelstvu
Podíl cizinců na obyvatelstvu | Foto: ČSÚ

Většina cizinců, kteří v Česku pobývají, je ekonomicky aktivních „V roce 2015 tu pracovalo 407 tisíc cizinců, což je nejvíc v historii České republiky. Zaměstnaných občanů cizí státní příslušnosti tu bylo 323 tisíc, živnostníků pak 84 tisíc,“ upřesňuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Zatímco počty zaměstnaných cizinců se od roku 2006 zvýšily o 172 tisíc, počty živnostníků stagnovaly.

Tři čtvrtiny cizinců, kteří byli v roce 2015 v Česku zaměstnáni, pocházely ze zemí EU. Převládali Slováci se 46% podílem. V posledních letech ale výrazně přibylo i pracujících Rumunů a Bulharů. Mezi cizinci, kteří v Česku podnikají jako živnostníci, dlouhodobě převažují Vietnamci a Ukrajinci.

Vývoj počtu zahraničních pracovníků v Česku
Vývoj počtu zahraničních pracovníků v Česku | Foto: ČSÚ

Už dávno přitom neplatí, že zahraniční pracovníci dělají nekvalifikovanou práci za nižší mzdu. V současné době si v Česku nejvíce vydělají Slováci. Berou dokonce o čtvrtinu více než Češi. „Občané Slovenska brali v průměru 33 226 korun ve mzdové a 35 604 korun v platové sféře. Vyšší platy měli také občané Ruska,“ uvádí Chytil.

Průměrná mzda všech zaměstnanců – Čechů i cizinců – v roce 2015 dosáhla v komerčním sektoru 27 777 korun, průměrný plat ve veřejném sektoru pak 27 971 korun.

Cizinci evidovaní úřady práce podle vybraných státních občanství. Údaje za roky 2012 až 2014 nejsou k dispozici. Za rok 2015 jde o kvalifikovaný odhad MPSV.
Cizinci evidovaní úřady práce podle vybraných státních občanství. Údaje za roky 2012 až 2014 nejsou k dispozici. Za rok 2015 jde o kvalifikovaný odhad MPSV. | Foto: ČSÚ

Podle ředitele odboru statistiky trhu práce Dalibora Holého je to dáno tím, že Slováci se nemusejí potýkat s jazykovou bariérou a často v České republice studují. Následně zastávají nejlépe placené posty. "Před deseti lety vyšší mzdy rozhodně neměli. Teď už to ale není migrace nekvalifikované pracovní síly – na Slovensku tomu dokonce říkají odliv mozků," řekl Holý. 

Podíl cizinců na obyvatelstvu
Podíl cizinců na obyvatelstvu | Foto: ČSÚ
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy