Dva roky bez placení sociálního a zdravotního. Poslanci chtějí podpořit podnikání

Jan Prokeš Ekonomika Jan Prokeš, Ekonomika
17. 9. 2018 14:35
Svaz průmyslu upozorňuje, že by nepoctivci mohli nový systém zneužívat, aby se vyhnuli placení daní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Poslanec pirátů Martin Jiránek navrhl ve Sněmovně možnost, že by začínající podnikatelé nemuseli první dva roky platit sociální a zdravotní pojištění. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ovšem návrh považuje za příliš velký zásah do rozpočtu. Hlavní slovo ale bude mít ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Ta se k návrhu pirátů zatím nechce vyjadřovat a počká si až na jeho oficiální verzi. 

Nápad se však líbí i některým koaličním poslancům. "Současná podoba odvodů a všech možných byrokratických bariér je pro drobné podnikatele často pokud ne likvidační, tak alespoň silně demotivující," uvedl pro HN člen sněmovního rozpočtového výboru a místopředseda vládní ČSSD Jaroslav Foldyna.

Pirát Jiránek nyní hodlá spočítat, kolik by dvouleté odpuštění pojistného pro začínající podnikatele každý rok stálo: "Pokud to bude do miliardy korun, tak bychom se o tom mohli bavit. Když to bude více, můžeme to zúžit třeba jen na sociální pojištění nebo zavést zpětné splácení."

Svaz průmyslu ale upozorňuje, že by nepoctivci mohli nový systém zneužívat, aby se placení daní vyhnuli. Jiránek tomu chce zabránit několika podmínkami, které by každý začínající podnikatel žádající o odpuštění pojistného musel splnit. Začít podnikat by musel poprvé nebo po uplynutí minimálně pěti let. Tím by se zabránilo tomu, že by lidé po dvou letech s podnikáním přestali a okamžitě rozjeli nové, jen aby opět nemuseli dva roky pojistné platit.

Minulý týden Sněmovna (především hlasy ANO a ČSSD) zamítla novelu o změně výdajových paušálů. Ta měla pomoci menším podnikům snížením byrokratické zátěže. Předkladatelé z řad ODS chtěli zvýšit limit příjmů z jednoho milionu na dva.

Každý, pro něhož je podnikání hlavní činností, nyní zaplatí měsíčně zálohu na sociální pojištění alespoň 2189 korun. Na zdravotní pojištění pak odvede 2024 korun. Za rok tedy částka přesáhne 50 tisíc korun. Peníze musí podnikatel zaplatit bez ohledu na to, jestli je v zisku, nebo ne.

Česko patří podle Eurostatu k zemím s největším podílem podnikatelů v EU. Loni zde podnikalo 16,6 procenta pracujících, evropský průměr je 14,5 procenta. Podle průzkumu agentry Ipsos jsou pro začínající podnikatele největší překážkou povinné zálohy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy