U Sokolova začala stavba silnice k testovací dráze BMW. Kraj na ni dostane dotaci

ČTK ČTK
19. 9. 2019 14:11
U Sokolova začala ve čtvrtek stavba silničního napojení pro budoucí vývojový a testovací areál automobilky BMW. Společnost plánuje zahájení výstavby areálu v příštím roce. Přístupové komunikace se zavázal postavit Karlovarský kraj a využije na to dotační peníze od státu, řekla při slavnostním zahájení stavby hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
Testovací arál BMW.
Testovací arál BMW. | Foto: BMW

"To, že se podařilo, že si BMW vybralo Karlovarský kraj z asi 83 lokalit, je pro Karlovarský kraj významný krok, protože očekáváme, že to bude mít dopad nejen na zaměstnanost, ale i další oblasti, například vysoké školství," řekla ve čtvrtek Mračková Vildumetzová.

V první fázi stavby napojení nechá kraj vybudovat kruhovou křižovatku na silnici II/210 a postaví se násep a na něm rameno křižovatky v délce asi 50 metrů. Zakázku získala společnost Strabag, která dala nejnižší nabídku ve výši 60,9 milionu bez DPH. Na stavbu dostane kraj dotaci v plné výši z programu ReStart.

Podle ředitele Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje Jana Lichtnegera následně kraj, až se bude blížit konec výstavby areálu BMW, dostaví k nové silnici ještě velké parkoviště s dobíjecími stojany pro elektromobily. Tato část projektu je ale ještě v přípravě.

Mluvčí BMW pro Českou republiku David Haidinger dnes novinářům řekl, že BMW začne s výstavbou testovacího polygonu v prvním čtvrtletí příštího roku. "Nábor pracovní sil bude postupný, jak se bude projekt postupně rozjíždět. V první fázi půjde o desítky lidí, později až na konečných asi 700 lidí," uvedl Haidinger s tím, že by mělo jít o inženýry, řidiče, mechaniky, mechatroniky a další vysoce specializované profese. Areál by automobilka chtěla dokončit v roce 2022.

Ačkoli představitelé regionu vítají příchod BMW do kraje jako velký přínos pro budoucí vývoj kraje a také státní podporu, z regionu stále odchází více peněz, než stát do kraje posílá na jeho restrukturalizaci, uvedl dnes předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné František Štěpánek. "Jen letos zaplatí naše společnost 1,2 miliardy korun na emisních povolenkách. Podpora ze stranu státu je tak jen zlomek toho, co z regionu do státní kasy odejde," řekl Štěpánek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy