U Sokolova začala stavba silnice k testovací dráze BMW. Kraj na ni dostane dotaci

ČTK ČTK
19. 9. 2019 14:11
U Sokolova začala ve čtvrtek stavba silničního napojení pro budoucí vývojový a testovací areál automobilky BMW. Společnost plánuje zahájení výstavby areálu v příštím roce. Přístupové komunikace se zavázal postavit Karlovarský kraj a využije na to dotační peníze od státu, řekla při slavnostním zahájení stavby hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
Testovací arál BMW.
Testovací arál BMW. | Foto: BMW

"To, že se podařilo, že si BMW vybralo Karlovarský kraj z asi 83 lokalit, je pro Karlovarský kraj významný krok, protože očekáváme, že to bude mít dopad nejen na zaměstnanost, ale i další oblasti, například vysoké školství," řekla ve čtvrtek Mračková Vildumetzová.

V první fázi stavby napojení nechá kraj vybudovat kruhovou křižovatku na silnici II/210 a postaví se násep a na něm rameno křižovatky v délce asi 50 metrů. Zakázku získala společnost Strabag, která dala nejnižší nabídku ve výši 60,9 milionu bez DPH. Na stavbu dostane kraj dotaci v plné výši z programu ReStart.

Podle ředitele Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje Jana Lichtnegera následně kraj, až se bude blížit konec výstavby areálu BMW, dostaví k nové silnici ještě velké parkoviště s dobíjecími stojany pro elektromobily. Tato část projektu je ale ještě v přípravě.

Mluvčí BMW pro Českou republiku David Haidinger dnes novinářům řekl, že BMW začne s výstavbou testovacího polygonu v prvním čtvrtletí příštího roku. "Nábor pracovní sil bude postupný, jak se bude projekt postupně rozjíždět. V první fázi půjde o desítky lidí, později až na konečných asi 700 lidí," uvedl Haidinger s tím, že by mělo jít o inženýry, řidiče, mechaniky, mechatroniky a další vysoce specializované profese. Areál by automobilka chtěla dokončit v roce 2022.

Ačkoli představitelé regionu vítají příchod BMW do kraje jako velký přínos pro budoucí vývoj kraje a také státní podporu, z regionu stále odchází více peněz, než stát do kraje posílá na jeho restrukturalizaci, uvedl dnes předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné František Štěpánek. "Jen letos zaplatí naše společnost 1,2 miliardy korun na emisních povolenkách. Podpora ze stranu státu je tak jen zlomek toho, co z regionu do státní kasy odejde," řekl Štěpánek.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy