Tržby obchodníků klesly osmý měsíc v řadě. Lidé šetřili hlavně na potravinách

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 7. 2. 2023 10:42
Maloobchodní tržby v prosinci klesly osmý měsíc v řadě, pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta. Jde o horší výsledek než analytici očekávali. Pokles tržeb v posledním měsíci roku ovlivnil prodej potravin i nepotravinářského zboží, přičemž tržby za potraviny se dostaly na nejnižší hodnotu od roku 2001. Vyplynulo to z informací Českého statistického úřadu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Za celý loňský rok maloobchodní tržby v Česku se meziročně snížily o 3,6 procenta. O rok dříve stouply o 4,4 procenta. Tržby za potraviny se loni meziročně snížily o 5,1 procenta a za nepotravinářské zboží o 2,9 procenta. Za pohonné hmoty obchodníci utržili podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 1,5 procenta méně než v roce 2021 a za prodej a opravy motorových vozidel o 4,2 procenta méně.

V prosinci tržby obchodníků klesly už osmý měsíc v řadě v meziročním srovnání. Loni v prosinci měly prodejny potravin tržby meziročně nižší o 10,2 procenta a dostaly se na nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Obchody s nepotravinářským zboží měly tržby nižší o 7,5 procenta, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 5,6 procenta.

"Pohonné hmoty po sedmi měsících soustavného poklesu vykázaly v prosinci meziroční růst tržeb," uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.

Podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta se jedná o horší výsledek než trh očekával. "Náš odhad dokonce na pozadí stabilizace spotřebitelské důvěry počítal s tím, že dojde k přerušení série meziměsíčního poklesu tržeb během října a listopadu," uvedl analytik.

Podle něj pokles tržeb indikuje snahu průměrné domácnosti snížit své výdaje v situaci, kdy inflace negativně doléhá na disponibilní příjem. "Zajímavé je, že k nominálnímu poklesu tržeb došlo v segmentu potravin, což je nezbytné zboží, zatímco například v segmentu kultury a rekreace tržby rostly," doplnil Vagenknecht. 

Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic, si myslí, že Češi měli vánoční svátky výrazně skromnější než v roce 2021. "O významně nižší spotřebě domácností v loňském roce svědčí i celoroční pokles tržeb v maloobchodě o 3,6 procenta. Přitom například v roce 2020, kdy ekonomiku i spotřebitelské chování ovlivňovala pandemie koronaviru, a současně docházelo k rekordnímu růstu úspor, zaznamenali statistici pokles maloobchodních tržeb 'pouze' o 0,6 procenta, tedy šestkrát nižší," dodává Petr Kymlička.

V prosinci si meziročně pohoršily téměř všechny specializované prodejny. Obchodům s výrobky pro domácnost tržby klesly o 11,4 procenta, prodejnám s počítači o desetinu a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 4,8 procenta.

Tržby drogerií se snížily proti prosinci 2021 o 0,8 procenta a oděvy a obuv měly tržby o 0,7 procenta nižší. Opět klesly i tržby internetovým a zásilkovým obchodům, v prosinci to bylo o téměř 11 procent. Polepšily si prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím, kterým tržby meziročně stouply zhruba o čtyři procenta.

Údaj o tržbách nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel. Tržby za tyto činnosti se v prosinci meziročně zvýšily o 0,3 procenta a proti listopadu byly vyšší o 0,7 procenta. V dílčích číslech útraty za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů se meziročně stouply o 2,6 procenta, zatímco za opravy klesly o 6,7 procenta.

Za celý loňský rok se tržby za prodej, opravy a údržbu motorových vozidel po očištění snížily proti roku 2021 o 4,2 procenta po předloňském růstu o 8,3 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy