Tržby obchodníků v březnu zpomalily růst. Přibrzdil je prodej aut

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
7. 5. 2018 9:58
Meziroční růst maloobchodních tržeb zpomalil podle statistiků na 4,4 procenta z únorových šesti procent. Tržby rostly pomaleji již v únoru, zatímco v lednu ještě zrychlovaly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Meziroční růst maloobchodních tržeb v Česku bez obchodů s vozidly v březnu zpomalil na 4,4 procenta z únorových šesti procent. Uvedl to dnes Český statistický úřad. K růstu tržeb přispěly hlavně příjmy obchodů s potravinami a e-shopů, nepomohl naopak prodej motorových vozidel. Meziroční růst tržeb zpomalil již v únoru, zatímco v lednu ještě zrychloval.

Letošní březen měl o dva pracovní dny méně než loňský. Bez očištění o kalendářní vlivy by tak byl meziroční růst tržeb ještě nižší, a to 3,7 procenta. Meziměsíčně maloobchodní tržby stouply po očištění o kalendářní vlivy o 0,1 procenta.

Tržby za potraviny díky Velikonocům vzrostly meziročně o osm procent. Prodej zboží přes internet nebo zásilkovou službu o 14,7 procenta. "Oproti tomu se v březnu méně prodávaly počítače a slabší byly i tržby s oděvy a obuví," doplňuje analytik Akcenty Miroslav Novák.

Za zpomalením růstu maloobchodních tržeb ale stojí zejména motorová vozidla, jejichž prodej v březnu meziročně klesl o neočištěných 11,6 procenta (očištěno o kalendářní vlivy o 5,7 procenta). "Potvrzuje se tak trend posledních měsíců, kdy tuzemská i celoevropská poptávka po motorových vozidlech stagnuje. Pro českou ekonomiku to znamená zpomalení růstu, jelikož je český průmysl závislý na výrobě automobilů a jiných dopravních prostředků," vysvěltuje analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych.

Ochota domácností utrácet nicméně podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové přetrvá i v dalších měsících. "Spotřebitelům hraje do karet rekordně nízká nezaměstnanost i pomalý růst spotřebitelských cen. Počet volných pracovních míst je již dokonce vyšší než počet dosažitelných uchazečů o práce. Míra nezaměstnanosti bude v letošním roce navíc ještě dále mírně klesat. Spotřebitelé se tedy o svoji práci bát nemusí," dodává Steckerová.

Za celý letošní rok by podle Steckerové měly maloobchodní tržby meziročně vzrůst dokonce o 7,3 procenta po loňských 5,4 procenta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy