Tržby obchodníků v březnu zpomalily růst. Přibrzdil je prodej aut

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
7. 5. 2018 9:58
Meziroční růst maloobchodních tržeb zpomalil podle statistiků na 4,4 procenta z únorových šesti procent. Tržby rostly pomaleji již v únoru, zatímco v lednu ještě zrychlovaly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Meziroční růst maloobchodních tržeb v Česku bez obchodů s vozidly v březnu zpomalil na 4,4 procenta z únorových šesti procent. Uvedl to dnes Český statistický úřad. K růstu tržeb přispěly hlavně příjmy obchodů s potravinami a e-shopů, nepomohl naopak prodej motorových vozidel. Meziroční růst tržeb zpomalil již v únoru, zatímco v lednu ještě zrychloval.

Letošní březen měl o dva pracovní dny méně než loňský. Bez očištění o kalendářní vlivy by tak byl meziroční růst tržeb ještě nižší, a to 3,7 procenta. Meziměsíčně maloobchodní tržby stouply po očištění o kalendářní vlivy o 0,1 procenta.

Tržby za potraviny díky Velikonocům vzrostly meziročně o osm procent. Prodej zboží přes internet nebo zásilkovou službu o 14,7 procenta. "Oproti tomu se v březnu méně prodávaly počítače a slabší byly i tržby s oděvy a obuví," doplňuje analytik Akcenty Miroslav Novák.

Za zpomalením růstu maloobchodních tržeb ale stojí zejména motorová vozidla, jejichž prodej v březnu meziročně klesl o neočištěných 11,6 procenta (očištěno o kalendářní vlivy o 5,7 procenta). "Potvrzuje se tak trend posledních měsíců, kdy tuzemská i celoevropská poptávka po motorových vozidlech stagnuje. Pro českou ekonomiku to znamená zpomalení růstu, jelikož je český průmysl závislý na výrobě automobilů a jiných dopravních prostředků," vysvěltuje analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych.

Ochota domácností utrácet nicméně podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové přetrvá i v dalších měsících. "Spotřebitelům hraje do karet rekordně nízká nezaměstnanost i pomalý růst spotřebitelských cen. Počet volných pracovních míst je již dokonce vyšší než počet dosažitelných uchazečů o práce. Míra nezaměstnanosti bude v letošním roce navíc ještě dále mírně klesat. Spotřebitelé se tedy o svoji práci bát nemusí," dodává Steckerová.

Za celý letošní rok by podle Steckerové měly maloobchodní tržby meziročně vzrůst dokonce o 7,3 procenta po loňských 5,4 procenta.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Basketbalisté Atlanty díky 48 bodům Younga vyhráli v Milwaukee

Basketbalisté Atlanty vstoupili do semifinálové série NBA vítězstvím 116:113 v Milwaukee. Hlavní zásluhu na tom měl rozehrávač Trae Young, který si 48 body vytvořil nový osobní rekord v play off a jen dva body zaostal za svým kariérním maximem. K tomu přidal 11 asistencí. Pro Bucks to byla první domácí porážka v letošních vyřazovacích bojích, naopak Hawks vyhráli poprvé v semifinále NBA od roku 1968 a stěhování do Atlanty ze St. Louis.

před 1 hodinou

V Kanadě objevili stovky neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy

V Kanadě, poblíž bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny "stovky hrobů" bez označení. Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila Federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště. Na čtvrteční ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na které oznámí "děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu", napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy