reklama
 
 

Síť pro internet věcí pokryje Česko do konce roku 2016. Rozšíří ji operátor T-Mobile

10. 9. 2015 13:03
Pilotní provoz se čtyřmi přijímači společnost spustila koncem května a osvědčil se. Například parkoviště tak na dálku sama hlásí, jestli jsou obsazená. Výhodou použité technologie je podle T-Mobile výrazně delší výdrž baterie u použitých zařízení, protože ta komunikují prostřednictvím krátkých zpráv s malým objemem dat.

Praha - Společnost T-Mobile plánuje do konce příštího roku kompletně pokrýt Česko sítí Sigfox pro takzvaný internet věcí.

Celkem plánuje vybudovat 350 základnových stanic, které budou schopny přijímat krátké zprávy od zařízení, jako jsou například různé chytré náramky, alarmy a další zařízení, využitelná v domácnosti, dopravě nebo veřejné správě. Na dnešním setkání s novináři to řekl generální ředitel T-Mobile Milan Vašina. Pilotní provoz se čtyřmi přijímači společnost spustila koncem května a osvědčil se.

Podle Vašiny je potenciál internetu věcí obrovský. Do roku 2020 vzroste podle jeho odhadu počet připojených zařízení k internetu z nynějších 15 miliard na 200 miliard zařízení, na jednoho člověka tak připadne 26 těchto chytrých zařízení.

Některá už existují nyní. Jde například o chytré hodinky, náramky využívané zejména při sportu, jednoduché alarmy schopné odeslat výstražnou zprávu na dálku nebo o elektronické knihy jízd. K síti se ale do budoucna budou moci připojit i další zařízení, která budou plnit nejrůznější úkoly, dodal Vašina.

Možnosti nového využití takzvaného internetu věcí ukázal i pilotní provoz, během kterého společnost SimpleCell Networks, která v Česku zastupuje autora technologie Sigfox, testovala připojení železničních vozidel nebo čidla v parkovacích stáních. Ta by uměla na dálku informovat o tom, jestli jsou obsazená, či nikoliv a pomáhat tak lidem hledajícím parkovací místa v orientaci.

Kromě toho by ale uměla rozpoznat, jestli lidé na časově omezených parkovištích nestojí déle, než je povoleno, což může být využitelné například pro místní samosprávu, uvedl Jan John ze SimpleCell Network.

Výhodou použité technologie je podle T-Mobile proti současnému klasickému připojení výrazně delší výdrž baterie u použitých zařízení, protože ta komunikují prostřednictvím krátkých zpráv s malým objemem dat. Výdrž baterie se tím prodlouží z řádu týdnů až na několik let v případě, že zařízení budou posílat menší objem zpráv, například dvě denně.

Sítě Sigfox již fungují nebo se staví ve 12 evropských zemích, například ve Španělsku, Francii, Nizozemsku nebo Portugalsku. Její využití plánuje T-Mobile zpoplatnit roční taxou, která se bude lišit u konkrétních zařízení podle počtu odeslaných zpráv. Mělo by jít o sumy v řádu stokorun, doplnil ředitel pro inovace T-Mobile Milan Hába.

autor: ČTK | 10. 9. 2015 13:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama