Do ČR přichází "internet věcí". Promluví auta i spotřebiče

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2015 14:04
T-Mobile jako první v Česku spouští testovací provoz takzvaného internetu věcí. Už v létě představí konkrétní projekty.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Společnosti T-Mobile a Blue Cell Networks ve spolupráci se společností Sigfox zahajují v České republice pilotní provoz bezdrátové sítě určené pro takzvaný internet věcí. Testování bude probíhat na několika vysílačích operátora v Praze a na základě jeho výsledku se firmy rozhodnou, zda sítí postupně pokryjí celou Českou republiku.

Pokud se tak stane, budou moci v Česku velmi brzy věci – auta, spotřebiče v domácnostech, budovy, úřady – komunikovat přes jednoduché zprávy v samostatné síti. Například parkoviště v centrech měst tak budou moci přes aplikace informovat řidiče, zda se na nich momentálně dá zaparkovat.

Domácnosti, firmy i úřady budou moci za velmi nízké náklady kontrolovat funkčnost nebo spotřebu zařízení. Pomocí internetu věcí se dají také vytvořit systémy, které třeba hlídají zdravotní stav seniorů, případně upozorňují na pohyb v bytě či kancelářích.

Výhodou samostatné sítě, která nevyužívá současné sítě operátorů určené pro telefony, je nízká energetická náročnost. Baterie v přístrojích tak vydrží i kolem deseti let. Přístroje napojené do internetu věcí tedy nepotřebují být připojeny ani do elektřiny. Připojená zařízení nebudou mít vlastní SIM kartu. Velikost odesílané nebo přijímané zprávy je 12 bytů, což je zhruba na úrovni SMS. Běžný e-mail bez přílohy má velikost několika kilobytů.

„V internetu věcí vidíme budoucnost – prakticky kterékoliv zařízení nebo předmět bude moci vysílat informace přes internet, což povede k usnadnění a zefektivnění celé řady činností každodenního života,“ říká Milan Hába, ředitel inovací v T-Mobile: „Ve spolupráci s Blue Cell Networks proto přinášíme do České republiky Sigfox jako jedno z celosvětově nejlepších a v zahraničí osvědčených řešení pro internet věcí,“ dodává.

První výsledky testování operátor a jeho partneři oznámí během letních prázdnin, kdy také předvedou jednotlivé aplikace naživo. Případné pokrytí celého Česka bude znamenat vybudování 400 až 500 základnových stanic, které budou využívat frekvenci 868 MHz, na niž není potřeba licence.

T-Mobile bude následně připojení poskytovat jiným firmám, které pak budou nabízet konkrétní aplikace koncovým zákazníkům. Bude si přitom účtovat roční poplatek za pronájem zařízení odstupňovaný podle počtu odesílaných zpráv.

„Síť Sigfox je již v provozu, nebo se staví ve více než dvanácti evropských zemích a velkých městech,“ říká Rodolphe Baronnet-Frugès, výkonný viceprezident pro mezinárodní rozvoj podnikání v Sigfox. „Jsme nadšeni z nového pilotního provozu v České republice,“ doplňuje.

Konkurenční O2 má podle generálního ředitele Tomáše Budníka v plánu také nabídnout datovou síť pro komunikaci zařízení.

 

Právě se děje

Další zprávy