Do ČR přichází "internet věcí". Promluví auta i spotřebiče

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2015 14:04
T-Mobile jako první v Česku spouští testovací provoz takzvaného internetu věcí. Už v létě představí konkrétní projekty.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Společnosti T-Mobile a Blue Cell Networks ve spolupráci se společností Sigfox zahajují v České republice pilotní provoz bezdrátové sítě určené pro takzvaný internet věcí. Testování bude probíhat na několika vysílačích operátora v Praze a na základě jeho výsledku se firmy rozhodnou, zda sítí postupně pokryjí celou Českou republiku.

Pokud se tak stane, budou moci v Česku velmi brzy věci – auta, spotřebiče v domácnostech, budovy, úřady – komunikovat přes jednoduché zprávy v samostatné síti. Například parkoviště v centrech měst tak budou moci přes aplikace informovat řidiče, zda se na nich momentálně dá zaparkovat.

Domácnosti, firmy i úřady budou moci za velmi nízké náklady kontrolovat funkčnost nebo spotřebu zařízení. Pomocí internetu věcí se dají také vytvořit systémy, které třeba hlídají zdravotní stav seniorů, případně upozorňují na pohyb v bytě či kancelářích.

Výhodou samostatné sítě, která nevyužívá současné sítě operátorů určené pro telefony, je nízká energetická náročnost. Baterie v přístrojích tak vydrží i kolem deseti let. Přístroje napojené do internetu věcí tedy nepotřebují být připojeny ani do elektřiny. Připojená zařízení nebudou mít vlastní SIM kartu. Velikost odesílané nebo přijímané zprávy je 12 bytů, což je zhruba na úrovni SMS. Běžný e-mail bez přílohy má velikost několika kilobytů.

„V internetu věcí vidíme budoucnost – prakticky kterékoliv zařízení nebo předmět bude moci vysílat informace přes internet, což povede k usnadnění a zefektivnění celé řady činností každodenního života,“ říká Milan Hába, ředitel inovací v T-Mobile: „Ve spolupráci s Blue Cell Networks proto přinášíme do České republiky Sigfox jako jedno z celosvětově nejlepších a v zahraničí osvědčených řešení pro internet věcí,“ dodává.

První výsledky testování operátor a jeho partneři oznámí během letních prázdnin, kdy také předvedou jednotlivé aplikace naživo. Případné pokrytí celého Česka bude znamenat vybudování 400 až 500 základnových stanic, které budou využívat frekvenci 868 MHz, na niž není potřeba licence.

T-Mobile bude následně připojení poskytovat jiným firmám, které pak budou nabízet konkrétní aplikace koncovým zákazníkům. Bude si přitom účtovat roční poplatek za pronájem zařízení odstupňovaný podle počtu odesílaných zpráv.

„Síť Sigfox je již v provozu, nebo se staví ve více než dvanácti evropských zemích a velkých městech,“ říká Rodolphe Baronnet-Frugès, výkonný viceprezident pro mezinárodní rozvoj podnikání v Sigfox. „Jsme nadšeni z nového pilotního provozu v České republice,“ doplňuje.

Konkurenční O2 má podle generálního ředitele Tomáše Budníka v plánu také nabídnout datovou síť pro komunikaci zařízení.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy