Šéf Megauploadu kauci nedostal a policie znovu zatýkala

ČTK ČTK, Datarama
25. 1. 2012 7:55
Policie v Nizozemí zatkla pátého podezřelého v kauze Megaupload. Novozélandský soud bude o vydání Schmitze do USA rozhodovat v únoru.
Kim Schmitz u soudu na Novém Zélandu
Kim Schmitz u soudu na Novém Zélandu | Foto: Reuters

Zakladatel serveru na sdílení souborů Megaupload.com Kim Schmitz nebude propuštěn na kauci, rozhodl v noci na středu našeho času novozélandský soud.

Schmitz čelí v USA obviněním z porušování autorských práv a praní peněz.

Soudce podle agentury Reuters stanovil, že podnikatel, známý také jako Kim Dotcom, zůstane ve vazbě nejméně do 22. února, kdy proběhne jednání o jeho vydání do Spojených států.

Pátý zatčený

Ministerstvo spravedlnosti USA zahájilo trestní stíhání provozovatelů Megauploadu minulý týden. Osmatřicetiletý Němec Schmitz všechna obvinění odmítá.

Spolu se Dotcomem byli zatčeni i tři další muži, kteří zatím také musí zůstat ve vazbě.

Agentura AP s odvoláním na činitele amerického ministerstva spravedlnosti informovala o zatčení pátého podezřelého. Dvaatřicetiletý Estonec Andrus Nomm byl podle ní zatčen nizozemskou policií.

Server Megaupload.com, který nedávno americké úřady uzavřely, podle vyšetřovatelů sdílením filmů a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům práv škodu za půl miliardy dolarů. Vydělal tím údajně více než 175 milionů dolarů (přes 3,5 miliardy Kč).

Po zavření serveru omezily své služby také další velké servery na sdílení dat. Česká obdoba Megauploadu, server Uloz.to, se ale podle svého vyjádření žádných kroků ze strany amerických úřadů neobává.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy