Novému Androidu 4.2 zůstal název Jelly Bean

tl
1. 11. 2012 17:27
Android 4.2 je tu. Přináší možnost správy více účtů a panoramatické fotky
Android, operační program pro chytré telefony od vyhledávacího giganta Google
Android, operační program pro chytré telefony od vyhledávacího giganta Google | Foto: Google.cz

Společnost Google na internetu zveřejnila informace o nové verzi operačního systému Android. Ačkoliv se očekávalo, že Android 4.2 bude označen zcela novým názvem Key Lime Pie, Google nakonec novému verzi ponechal jméno Jelly Bean.

Asi největší novinkou, kterou Android 4.2 přinesl, jsou uživatelské účty, díky kterým může jeden tablet sdílet například několik členů rodiny. Každý uživatel si na svém účtu může nastavit vlastní plochu nebo widgety, instalovat svoje aplikace i hry a mít oddělena svoje data od ostatních uživatelů. Mezi účty se dá přepínat jednoduše rovnou ze zamykací obrazovky.

Zajímavá je také nová funkce Photo Sphere, která umožňuje pořizovat panoramatické fotky okolí ve všech možných úhlech. Můžete tak snadno vytvořit kompletní obraz vašeho výhledu do všech stran.

Nově byla přímo do systému vložena možnost psaní textu tahy po displeji, které se říká Swype. Navíc byl vylepšen prediktivní slovník urychlující psaní SMS a slovník pro hlasové zadávání textu.

Nejnovější verze Androidu se poprvé objeví v telefonu Nexus 4, tabletu Nexus 10 a nové verzi Nexu 7. Do ostatních zařízení se Android 4.2 pravděpdoně jen tak nedostane, protože do většiny telefonů a tabletů zatím ještě nepřišel ani update na verzi 4.1.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy