Android 4.0 zruší bariéru mezi mobily a tablety

Adam Pešek
26. 10. 2011 2:37
Google představil Android 4.0 a setřel rozdíly mezi systémem pro tablety a mobilní telefony. Vývojáři by měli mít snadnější práci s optimalizací, výrazně se změní i uživatelské prostředí
Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Android 4.0 Ice Cream Sandwich | Foto: Google

Google představil novou verzi operačního systému Android a odstranil s ní dosavadní bariéru mezi mobilními telefony a tablety. Systém s označením Ice Cream Sandwitch vývojářům usnadňuje vytváření a optimalizaci aplikací, nové vizuální prostředí Roboto zase přišlo s poměrně velkými změnami i pro běžného uživatele.

Android 4.0 jde ovládat kompletně přes dotykový displej a hardwarová tlačítka už nejsou vůbec třeba. V dolní části displeje se totiž nachází lišta s jejich softwarovou alternativou, která se při činnostech, jako je přehrávání videa, automaticky schovává. Kromě klasického odemykání obrazovky gestem či kódem nově svého majitele rozpoznává přední kamerka, novinkou je i přístup k notifikacím ze zamčeného přístroje.

Nabídka s přehledem aplikací je rozdělena na zástupce programů a na widgety, přičemž velikost widgetů lze přizpůsobovat aktuálním potřebám a přímo z nabídky jde mazat software pořízený v Android Marketu.

Ikonky v nabídce naposledy spuštěných aplikací nahradily náhledy aktuálních stavů obrazovek, správce kontaktů nabízí propojení se sociálními sítěmi a přímo v systému je integrována funkce převodu hlasu na text. Hudba, galerie, email a další služby dostaly nové aplikace a inovace se nevyhnuly ani Android Marketu. Systém pak také monitoruje data přenesená jednotlivými programy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jihomoravští hasiči kvůli bouřkám zasahovali u 50 událostí, hlavně u spadlých stromů

Jihomoravští hasiči dnes večer v souvislosti s bouřkami dosud zasahovali u více než 50 událostí. Nejčastěji to jsou stromy, které spadly na silnici. Hasiči také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu. Zhruba od 20:30 vyjíždějí převážně na Znojemsko, poté se bouřka přesunula na Brněnsko.

"Kromě popadaných stromů jsme zajistili také jednu nalomenou májku a pomáhali u dopravní nehody, kde auta narazila do spadlého stromu. Mělo by to být bez zranění. Naštěstí zatím není nic vážného," řekl zhruba ve 21:45 mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Kolem 22:00 začali hasiči evidovat první případy v Brně.

Pro Jihomoravský kraj platí podle webu meteorologů výstraha před velmi silnými bouřkami, někdy i s přívalovými srážkami, celou noc. Pondělní ráno a dopoledne by mělo být klidné, výstraha opět platí od odpoledne až do noci na úterý. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy