Android 4.0 zruší bariéru mezi mobily a tablety

Adam Pešek
26. 10. 2011 2:37
Google představil Android 4.0 a setřel rozdíly mezi systémem pro tablety a mobilní telefony. Vývojáři by měli mít snadnější práci s optimalizací, výrazně se změní i uživatelské prostředí
Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Android 4.0 Ice Cream Sandwich | Foto: Google

Google představil novou verzi operačního systému Android a odstranil s ní dosavadní bariéru mezi mobilními telefony a tablety. Systém s označením Ice Cream Sandwitch vývojářům usnadňuje vytváření a optimalizaci aplikací, nové vizuální prostředí Roboto zase přišlo s poměrně velkými změnami i pro běžného uživatele.

Android 4.0 jde ovládat kompletně přes dotykový displej a hardwarová tlačítka už nejsou vůbec třeba. V dolní části displeje se totiž nachází lišta s jejich softwarovou alternativou, která se při činnostech, jako je přehrávání videa, automaticky schovává. Kromě klasického odemykání obrazovky gestem či kódem nově svého majitele rozpoznává přední kamerka, novinkou je i přístup k notifikacím ze zamčeného přístroje.

Nabídka s přehledem aplikací je rozdělena na zástupce programů a na widgety, přičemž velikost widgetů lze přizpůsobovat aktuálním potřebám a přímo z nabídky jde mazat software pořízený v Android Marketu.

Ikonky v nabídce naposledy spuštěných aplikací nahradily náhledy aktuálních stavů obrazovek, správce kontaktů nabízí propojení se sociálními sítěmi a přímo v systému je integrována funkce převodu hlasu na text. Hudba, galerie, email a další služby dostaly nové aplikace a inovace se nevyhnuly ani Android Marketu. Systém pak také monitoruje data přenesená jednotlivými programy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy