3D brýle získají jednotný standard

Adam Fiala
20. 11. 2011 18:27
Velcí výrobci elektroniky se shodli a při pořízení 3D televize by měl mít zákazník jednodušší život
Foto: Xpand.me

Jen málokdy se velké společnosti na něčem shodnou. V srpnu však začala jednání mezi společnostmi Samsung, Sony a Panasonic spolu s Xpand 3D. Jejím výsledkem je nyní projekt a iniciativa za jednotný standard u 3D brýlí. Dosud si každá společnost vyvíjela vlastní technologie, které nebyly kompatibilní s výrobky konkurence. Když si zákazník pořídil 3D televizi a k ní brýle, musel v případě zakoupení televize jiné značky koupit také nové brýle.

Zapojí se do iniciativy všichni?

Samsung spolu se Sony a Panasonic patří k předním výrobcům 3D televizorů na trhu. Zákazníka by pak jedině zajímalo, co na to říká například firma LG, jejíž 3D HDTV jsou k dostání i v Čechách. Iniciativa, kterou společnosti rozjely, se týká brýlí, které používají různé typy spojení přes infračervené světlo a tradiční radiofrekvenci, přes kterou běží Bluetooth.

Standard od roku 2012

Podstatné je, že by stejné brýle měly fungovat při spojení s televizí, projektorem nebo monitorem počítače zobrazující obraz ve 3D. V zahraničí i v Čechách by pak měly fungovat i v kinech, které používají technologii Xpand 3D. Nyní začne testování jednotlivých produktů. Ti, kteří projdou, získají pro své brýle oficiální logo „Full HD 3D Glasses". Počítá se i se zpětnou kompatibilitou pro modely z roku 2011.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy