3D brýle získají jednotný standard

Adam Fiala
20. 11. 2011 18:27
Velcí výrobci elektroniky se shodli a při pořízení 3D televize by měl mít zákazník jednodušší život
Foto: Xpand.me

Jen málokdy se velké společnosti na něčem shodnou. V srpnu však začala jednání mezi společnostmi Samsung, Sony a Panasonic spolu s Xpand 3D. Jejím výsledkem je nyní projekt a iniciativa za jednotný standard u 3D brýlí. Dosud si každá společnost vyvíjela vlastní technologie, které nebyly kompatibilní s výrobky konkurence. Když si zákazník pořídil 3D televizi a k ní brýle, musel v případě zakoupení televize jiné značky koupit také nové brýle.

Zapojí se do iniciativy všichni?

Samsung spolu se Sony a Panasonic patří k předním výrobcům 3D televizorů na trhu. Zákazníka by pak jedině zajímalo, co na to říká například firma LG, jejíž 3D HDTV jsou k dostání i v Čechách. Iniciativa, kterou společnosti rozjely, se týká brýlí, které používají různé typy spojení přes infračervené světlo a tradiční radiofrekvenci, přes kterou běží Bluetooth.

Standard od roku 2012

Podstatné je, že by stejné brýle měly fungovat při spojení s televizí, projektorem nebo monitorem počítače zobrazující obraz ve 3D. V zahraničí i v Čechách by pak měly fungovat i v kinech, které používají technologii Xpand 3D. Nyní začne testování jednotlivých produktů. Ti, kteří projdou, získají pro své brýle oficiální logo „Full HD 3D Glasses". Počítá se i se zpětnou kompatibilitou pro modely z roku 2011.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy