USA brojí proti clům Evropské unie. Podaly stížnost

djl
29. 5. 2008 13:40
EU prý porušuje dohodu WTO

Washington - Spojené státy podaly stížnost na Evropskou unii kvůli dovozním clům. Ty Unie zavedla ve třech různých kategoriích na všechno high-tech zboží, včetně plochých monitorů a tiskáren.

Podle americké obchodní představitelky Susan Schwabové tak EU "efektivně vydělává na inovacích".

Obchodní organizace Information Technology Industry Council, jejímiž členy jsou například společnosti Hewlett-Packard a Apple, označila sazby dosahující výše 14 procent za nefér, protože výrazně snižují schopnost firem exportovat do Unie.

Podle zástupců amerického IT průmyslu Evropská unie porušuje smlouvu uzavřenou ve Světové obchodní organizaci (WTO) v roce 1996. Z jejího znění vyplývá, že by členské státy měly eliminovat celní sazby na informačně-technologické produkty.

Související:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy