Ukrajina vstoupila do Světové obchodní organizace

Redakce EKO, Reuters
16. 5. 2008 14:05
Stala se tak 152. členskou zemí
Konečně důvod k úsměvu. Jsme ve WTO, oddechl si prezident Juščenko i premiérka Tymošenková.
Konečně důvod k úsměvu. Jsme ve WTO, oddechl si prezident Juščenko i premiérka Tymošenková. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajina se oficiálně stala 152. členskou zemí Světové obchodní organizace (WTO). Po čtrnácti letech vyjednávání se jí tak splnil dávný sen. Předběhla dokonce i sousední Rusko.

Světová obchodní organozace vyzvala Ukrajinu ke vstupu 5. února. Před měsícem schválil ukrajinský parlament poslední protokl nutný ke vstupu.

Členství přinese stabilitu

"Ukrajina se zapojí do světové ekonomiky jako nikdy předtím a přijme závazky, které přinesou investorům a dovozcům jistoty," potvrdil agentuře Reuters bývalý člen WTO a současný konzultant firmy White and Case David Hartridge. "Členství přinese také stabilitu na politickém poli."

O přijetí do Světové obchodní organizace (WTO) rozhodl v lednu Přijímací výbor poté, co byly splněny podmínky Evropské unie týkající se exportních cel.

Evropská unie se jako největší ukrajinský obchodní partner vstupu Ukrajiny do WTO oprávněně obávala.

Ukrajinská ekonomika však světu dokázala, že do společnosti ekonomicky vyspělých zemí světa patří. Ekonomika stabilně roste již osmý rok. 

V roce 2007 dosáhl hospodářský růst země 7,4 procenta, vyplývá ze statistik OECD.

Ocel vede, zemědělství pokulhává

Jako pátý největší světový ocelář získá Ukrajina přístup na další trhy a zvýší tak svůj zisk. Problémy mohou nastat pouze v oblasti zemědělství.

P. Mandelson, zástupce EU na jednání WTO
P. Mandelson, zástupce EU na jednání WTO | Foto: Reuters

"Produkce cukru, mléčných výrobků a zeleniny nemusí odpovídat kvalitativním standardům," připouští ministr zemědělství Jurij Melnyk a počítá s nejhorším.

Předpokládá, že zkrachuje několik cukrovarů, které nebudou schopny obstát ve větší konkurenci.

Dalším na řadě tak zůstává Rusko, které o vstupu jedná už deset let. Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson v lednu prohlásil, že doufá ve vstup Rusko do WTO ještě letos. A totéž prohlásil také ukrajinský prezident Juščenko.

Více čtěte: Rusko vstupuje do WTO? Po 13 letech

 

Právě se děje

před 3 minutami

Summit NATO vyjádřil Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí NATO ukončili summit přijetím společného prohlášení. Vyjádřili v něm solidaritu České republice a dalším zemím dotčeným nepřátelskými akcemi Ruska. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bylo jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Pokud bude před volbami pandemický či nouzový stav, lidé v karanténě budou moci hlasovat do přenosných schránek či z auta. Návrh schválila vláda

Další zprávy