Ukrajina vstoupila do Světové obchodní organizace

Redakce EKO, Reuters
16. 5. 2008 14:05
Stala se tak 152. členskou zemí
Konečně důvod k úsměvu. Jsme ve WTO, oddechl si prezident Juščenko i premiérka Tymošenková.
Konečně důvod k úsměvu. Jsme ve WTO, oddechl si prezident Juščenko i premiérka Tymošenková. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajina se oficiálně stala 152. členskou zemí Světové obchodní organizace (WTO). Po čtrnácti letech vyjednávání se jí tak splnil dávný sen. Předběhla dokonce i sousední Rusko.

Světová obchodní organozace vyzvala Ukrajinu ke vstupu 5. února. Před měsícem schválil ukrajinský parlament poslední protokl nutný ke vstupu.

Členství přinese stabilitu

"Ukrajina se zapojí do světové ekonomiky jako nikdy předtím a přijme závazky, které přinesou investorům a dovozcům jistoty," potvrdil agentuře Reuters bývalý člen WTO a současný konzultant firmy White and Case David Hartridge. "Členství přinese také stabilitu na politickém poli."

O přijetí do Světové obchodní organizace (WTO) rozhodl v lednu Přijímací výbor poté, co byly splněny podmínky Evropské unie týkající se exportních cel.

Evropská unie se jako největší ukrajinský obchodní partner vstupu Ukrajiny do WTO oprávněně obávala.

Ukrajinská ekonomika však světu dokázala, že do společnosti ekonomicky vyspělých zemí světa patří. Ekonomika stabilně roste již osmý rok. 

V roce 2007 dosáhl hospodářský růst země 7,4 procenta, vyplývá ze statistik OECD.

Ocel vede, zemědělství pokulhává

Jako pátý největší světový ocelář získá Ukrajina přístup na další trhy a zvýší tak svůj zisk. Problémy mohou nastat pouze v oblasti zemědělství.

P. Mandelson, zástupce EU na jednání WTO
P. Mandelson, zástupce EU na jednání WTO | Foto: Reuters

"Produkce cukru, mléčných výrobků a zeleniny nemusí odpovídat kvalitativním standardům," připouští ministr zemědělství Jurij Melnyk a počítá s nejhorším.

Předpokládá, že zkrachuje několik cukrovarů, které nebudou schopny obstát ve větší konkurenci.

Dalším na řadě tak zůstává Rusko, které o vstupu jedná už deset let. Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson v lednu prohlásil, že doufá ve vstup Rusko do WTO ještě letos. A totéž prohlásil také ukrajinský prezident Juščenko.

Více čtěte: Rusko vstupuje do WTO? Po 13 letech

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy