Telefónica a KPN vytvoří největšího operátora v Německu

ČTK ČTK
23. 7. 2013 11:54
Telefónica sloučí divizi E-Plus se svými německými aktivitami O2
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Frankfurt nad Mohanem - Španělská telekomunikační společnost Telefónica koupí od nizozemského konkurenta KPN jeho německou divizi služeb pro mobilní telefony. Zaplatí za ni pět miliard eur (zhruba 130 miliard korun) v hotovosti.

Telefónica sloučí divizi E-Plus se svými německými aktivitami O2, čímž vznikne největší mobilní operátor v Německu co do počtu klientů.

KPN obdrží kromě kupní ceny rovněž 17,6 procenta akcií sloučeného podniku. Celková hodnota transakce včetně akciového podílu podle PKN dosáhne 8,1 miliardy eur.

T-Mobile přijde o prvenství

Sloučená skupina se bude na celkovém počtu uživatelů mobilních telefonů v Německu podílet zhruba 38 procenty. Počet mobilních operátorů s vlastní sítí v Německu navíc spojením aktivit Telefóniky a KPN klesne ze čtyř na tři, uvádí agentury Reuters a DPA.

Transakce, kterou ještě musejí schválit regulační úřady a akcionáři, znamená spojení třetího a čtvrtého největšího hráče na německém trhu se službami pro mobilní telefony. Spojení podniků by mělo přinést úsporu v rozsahu od pěti miliard do 5,5 miliardy eur.

Jedničkou na německém trhu je nyní domácí T-Mobile, který obsluhuje 36,6 milionu zákazníků. Za ním následuje britský Vodafone s 33,9 milionu klientů. E-plus má 23,4 milionu zákazníků a německá divize Telefóniky 19,3 milionu klientů.

KPN se snažila prodat E-Plus již loni, aby odvrátila snahu o její převzetí nejbohatším mužem světa, Mexičanem Carlosem Slimem. Nepodařilo se jí ale přilákat kupce nebo partnera pro fúzi a Slimova América Móvil nyní drží téměř třicet procent KPN.

Telefónica je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb v Evropě, jedničkou je rovněž na trhu v České republice. Firma se ale potýká s vysokým zadlužením, což ji donutilo k prodeji některých aktivit. Společnost navíc čelí negativním dopadům dluhové krize v eurozóně na poptávku.

Jak ale upozornila, nákup nebude mít vliv na plánované snížení jejího dluhu v letošním roce na méně než 47 miliard eur z loňských 51,3 miliardy.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy