reklama
 
 

Soud dal Eurotunnelu druhou šanci

15. 1. 2007 11:05
Paříž - Vlaky pod kanálem La Manche dostaly dnes ráno zelenou - firma Eurotunnel se může zotavit z bankrotu.

Po šesti měsících firma Eurotunnel, která se nacházela ve "stavu" bankrotu, dostala povolení od francouzského soudu k restrukturalizaci.

Může tak zahájit plán, který by ji měl zbavit velké části dluhů, dostat ze ztrát a oživit celý provoz tunelu.

Práce to ale nebude jednoduchá. Vlakový tunel, který je v provozu od roku 1994 dokázal, za dvanáct let shromáždit dluhy ve výši 9,2 miliardy eur, tedy asi čtvrt bilionu korun. Ty by se měly v nejbližších letech snížit na třetinu.

Nevole u majitelů

Součástí plánu je i to, že si společný anglicko-francouzský podnik vymění některé investiční části v rámci firmy a napříště by akcie firmy měly být zalistovány jen na pařížské burze, místo toho, aby byly obchodovány i v Londýně.

To se ale nelíbí americkému investičnímu fondu Oaktree Capital Management (OCM). Ten tvrdí, že francouzský soud tak násilně přesouvá všechnu moc nad tunelem do rukou francouzské části společnosti.

Tyto námitky jednoho z největších investorů firmy Eurotunnel se objevily ve včerejším vydání britského Sunday Telegraph, tedy ani ne čtyřiadvacet hodin před tím, než soud dal povolovací razítko na plán, který má firmu vyvést z bankrotu.

"Byla to britská a francouzská firma s dvojitou strukturou a takto došlo k vědomému úmyslu francouzským soudem toto zničit," uvádí Ken Laing z OCM.

Všichni pro

Přesto rozhodnutí soudu vchází v platnost. Po půl roce jednání a představování různých plánů tak dojde k tomu, že v život vejde ten, který před měsícem schválili majitelé, investoři, dlužníci i zaměstnanci.

Jak chce se svým dluhem firma naložit? Jedním z plánů je skoupit zpět dluhy ve výši 4,16 miliardy eur a vzít si výhodnější novou půjčku od mezinárodní skupiny bank a investorů, mezi kterými jsou takoví giganti jako Citigroup, Deutsche Bank, či Goldman Sachs.

autor: dkl | 15. 1. 2007 11:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama