Sázky na záchranu eura stoupají. ECB dnes vyloží karty

Karel Toman
6. 9. 2012 12:25
Euro se veze na optimismu, že ECB udělá "cokoliv". Může ale přijít zklamání
Symbol jednotné měny před sídlem ECB ve Frankfurtu.
Symbol jednotné měny před sídlem ECB ve Frankfurtu. | Foto: Reuters

Frankfurt - Snad žádné zasedání rady Evropské centrální banky nesledovalo tolik lidí tak napjatě jako to dnešní.

Nejde o to, že banka může snížit úrokovou sazbu na rekordně nízkých půl procenta. Ani o to, že pravděpodobně sníží svůj odhad ekonomického výhledu v eurozóně. 

To, na co se čeká, jsou detaily plánu, jehož cílem není nic menšího, než zastavit hrozící rozpad měnové unie. Prezident ECB Mario Draghi je má oznámit dnes kolem třetí odpoledne. Sázky jsou tedy vysoké.

Hlavní části plánu už unikly do médií, stručně je zmiňujeme na konci textu. Mluvčí ECB už ale zdůraznil, že může být zavádějící se na ně spoléhat, dokud banka plán neschválí. Ví, co říká. Bankovní rada má totiž k názorové jednotě velmi daleko.

Naděje jsou velké jako hrozící zklamání

Jak známo, Draghiho plán na neomezený odkup vládních dluhopisů periférie eurozóny má své oponenty. Toho hlavního pak v nejvlivnější centrální bance eura, v německé Bundesbance. A to navzdory tomu, že podporu mu naopak vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová.

Od 26. července, kdy Mario Draghi prohlásil, že pro záchranu eura udělá ECB "všechno, co bude potřeba," se přitom trhy nesly na vlně optimismu, že sázky na rozpad eura utopí ECB přívalem peněz.

Ve čtvrtek po poledni se na ekonomických serverech mapa Evropy celá zelenala, jak všechny hlavní evropské burzovní indexy rostly, v případě Německa dokonce o 1,3 procenta. Úroky, které platí za svůj dluh Itálie a Španělsko naopak klesly. Tyto naděje však dnes mohou velice rychle opadnout.

"Potenciál zklamat je v tuto chvíli rozhodně vyšší než potenciál překvapit pozitivně," glosoval stav sázek hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš. Několik okolností také možnému zklamání nasvědčuje.

Kvůli krátkému času, který bankovní rada ECB měla na vyjednání neshod, hrozí, že oznámený plán bude vágní a některé detaily si nechá na později. A to i z toho důvodu, že peníze má ECB poskytovat přes záchranný fond ESM, o jehož legálnosti má německý ústavní soud rozhodnout až příští týden 12. září.

Odpor k plánu ho může pomoci prosadit

Experti proto tento týden očekávali, že Draghi bude ve svém oznámení spíš nekonkrétní. Trhy už zmíněné naděje do svých sázek zčásti započítaly, a tak možná půjdou spíš dolů než nahoru.

Zklamání však může paradoxně hrát Draghiho plánům do karet. 

Itálie a zejména Španělsko se totiž zdráhají o peníze požádat, protože by kvůli tomu musely kývnout na reformy dohodnuté, z jejich pohledu spíš nařízené, z Bruselu. Vágní výsledek zasedání ECB by mohl znamenat nový nárůst úroků na jejich dluhopisech, který by je nakonec mohl přimět na nepopulární kroky přistoupit.

"ECB by neměla spěchat s novými protikrizovými opatřeními, dokud také vlády neukážou ochotu k činu," řekl agentuře Bloomberg bývalý člen bankovní rady ECB Athanasios Orphanides.

Jiní ekonomové ale upozorňují, že úroky, které Španělsko a Itálie platí, jsou ve skutečnosti nespravedlivě vysoké už teď, protože investoři, kteří sází na jejich pád, naopak často platí Německu, aby si u něj mohli své peníze v bezpečí uschovat. Německo tak má zisky plynoucí z potíží zemí, na jejichž úspory tlačí.

ECB jde na hranici svého mandátu a smluv EU

Ať už ve čtvrtek oznámený plán bude vypadat jakkoliv, tady jsou detaily, které o něm byly známy ve čtvrtek odpoledne.

Mario Draghi, podle kterého je euro čmelák porušující fyzikální zákony.
Mario Draghi, podle kterého je euro čmelák porušující fyzikální zákony. | Foto: Reuters

Mario Draghi si dal hodně záležet, aby mu kritici nemohli vyčítat, že porušuje unijní smlouvy nebo překračuje mandát ECB spočívající jen v hlídání cenové hladiny.

Aby se vyhnul obvinění, že poskytuje vládám přímé financování, počítá Draghiho plán údajně s neomezeným nákupem vládních dluhopisů s nanejvýš tříletou splatností. Neposkytne tak problémové periférii eura dlouhodobé financování, ale krátkodobou likviditu ke snížení úroků, a tedy i cenové hladiny.

Žádný předem stanovený strop, na který chce úroky stlačit, však ECB nejspíš neoznámí.

Aby banka odrazila kritiku, že tiskne peníze a roztáčí inflaci, mají být dluhopisy „sterilizované". To znamená, že ECB nespustí tiskařské stroje a celkový objem peněz v oběhu se nezvýší.

Dluhopisy má ECB nakupovat přes záchranné fondy EFSF a ESM. Aby k tomu mohlo dojít, musí o to dotyčná vláda požádat a dohodnout se s EU na úsporných reformách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy