Řecko dostalo 14,5 miliardy od Evropské unie

Ekonomika Ekonomika
18. 5. 2010 12:05
K půjčce od Mezinárodního měnového fondu si Řekové přidali další od Evropské centrální banky.
Část půjčených peněz uspokojí pohledávky, které musí Řekové splatit do středy.
Část půjčených peněz uspokojí pohledávky, které musí Řekové splatit do středy. | Foto: Zahraničí

Athény - Půjčka ve výši 14,5 miliardy eur dnes dorazila do Řecka z Evropské centrální banky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroj z řecké banky, která částku přijala.

Tato suma představuje v přepočtu 370,6 miliardy korun. Už minulý týden dostalo Řecko 5,5 miliardy eur od Mezinárodního měnového fondu. Teď musí uhradit své závazky ve výši 8,5 miliardy eur, které jsou splatné do středy.

Jedná se o závazky ze státních dluhopisů s desetiletou splatností a pevným výnosem šest procent. "Dluhopisy budou držitelům proplaceny podle plánu zítra," uvedl zdroj agentury. Už před měsícem Řecko vyplatilo dluhopisy s poloviční splatností ve výši 8,2 miliardy eur.

Peníze budou proudit dál

Nejedná se o poslední peníze, které na účet Řecka doputovaly. Podle dohody členských zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu dostane krachující země v následujících třech letech finanční injekci ve výši až 110 miliard eur. Z celkové částky bude 30 miliard od MMF, většinu však poskytnou země platící eurem.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Americký generál Kenneth McKenzie útok označil za pochybení a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

"Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám," řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy