Řecko dostalo 14,5 miliardy od Evropské unie

Ekonomika Ekonomika
18. 5. 2010 12:05
K půjčce od Mezinárodního měnového fondu si Řekové přidali další od Evropské centrální banky.
Část půjčených peněz uspokojí pohledávky, které musí Řekové splatit do středy.
Část půjčených peněz uspokojí pohledávky, které musí Řekové splatit do středy. | Foto: Zahraničí

Athény - Půjčka ve výši 14,5 miliardy eur dnes dorazila do Řecka z Evropské centrální banky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroj z řecké banky, která částku přijala.

Tato suma představuje v přepočtu 370,6 miliardy korun. Už minulý týden dostalo Řecko 5,5 miliardy eur od Mezinárodního měnového fondu. Teď musí uhradit své závazky ve výši 8,5 miliardy eur, které jsou splatné do středy.

Jedná se o závazky ze státních dluhopisů s desetiletou splatností a pevným výnosem šest procent. "Dluhopisy budou držitelům proplaceny podle plánu zítra," uvedl zdroj agentury. Už před měsícem Řecko vyplatilo dluhopisy s poloviční splatností ve výši 8,2 miliardy eur.

Peníze budou proudit dál

Nejedná se o poslední peníze, které na účet Řecka doputovaly. Podle dohody členských zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu dostane krachující země v následujících třech letech finanční injekci ve výši až 110 miliard eur. Z celkové částky bude 30 miliard od MMF, většinu však poskytnou země platící eurem.

 

 

Právě se děje

před 9 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový jaderný zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy