Počítačům se daří: HP vydělal o 28 procent víc

Veronika Skálová Veronika Skálová
19. 5. 2010 10:23
Hewlett Packard vydělal za tři měsíce 2,2 miliardy dolarů, především díky počítačům.
Jeden z nejprodávanějších notebooků v Česku. HP ProBook 4510s.
Jeden z nejprodávanějších notebooků v Česku. HP ProBook 4510s. | Foto: Alza.cz

San Francisco - Krizová fáze na trhu s počítači je zřejmě už minulostí. Potvrzují to výsledky společnosti Hewlett Packard za druhé účetní čtvrtletí končící dubnem.

Největší výrobce počítačů a tiskáren na světě si totiž na své konto připsal o 28 procent vyšší čistý zisk, tedy 2,2 miliardy dolarů. Největší podíl na tom měl zvýšený zájem o osobní počítače.

Tržby společnosti od února do dubna vzrostly o 13 procent na 30,8 miliardy dolarů. Divize tiskáren si připsala za čtvrtletí osm procent navíc a na celkových příjmech kolosu se podílela jednou pětinou. Divize počítačových serverů utržila o 54 procent víc než v předchozím čtvrtletí.

Růst zisků předpokládají i nadále

Na základě těchto výsledků zlepšila společnost i odhad výsledků pro letošní rok. Namísto dříve odhadovaných 4,37 až 4,44 dolarů na akcii předpokládá, že vydělá 4,45 až 4,50 dolaru na akcii bez mimořádných položek.

V účtech za druhé účetní čtvrtletí už se objevil i nákup společnosti Palm, který HP uskutečnil v dubnu za 1,2 miliardy dolarů. Tato akvizice někdejšího průkopníka na poli smartphonů má pomoci snížit závislost největšího výrobce i prodejce osobních počítačů práce na tomto segmentu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy