Odpovědí na rakety je zmrazení účtu

ČTK
3. 10. 2006 9:45
Tokio - Japonsko se rozhodlo uvalit sankce na Severní Koreu. Prvním krokem je zmrazení účtu korejské obchodní banky.

Postiženým ústavem je banka Tanchon. Japonci se k tomuto kroku odhodlali v rámci nových opatření, která upravují postup země vůči komunistickému režimu v KLDR.

Finanční sankce jsou podle ministerstva financí odpovědí Japonska na raketové testy, které KLDR provedla v červenci.

Sankce se zpožděním

Japonci o sankcích rozhodli už minulý měsíc, teprve teď je ale začínají uplatňovat v praxi. V rámci přijatých opatření má zakázáno převádět peníze do zahraničí 15 skupin a jednotlivců, a to kvůli podezření z napojení na severokorejský zbrojní program.

Lidé zdraví princeznu Sajako, která se dnes v Tokiu vdávala.
Lidé zdraví princeznu Sajako, která se dnes v Tokiu vdávala. | Foto: Reuters

Japonské úřady tedy využily těchto nových opatření a zmrazily účet, který má severokorejská banka Tanchon v Japonsku. Jde o účet vedený v amerických dolarech.

Bylo na něm jen asi 1000 USD, tedy asi 22,5 tisíc korun, nikdo se ho ale asi deset let nedotknul. Úřady nesdělily, kdy přesně účet zmrazily, ani která japonská banka účet spravovala.

Sankce se podle agentury AP vztahují i na další severokorejské banky a na nemocnici v Pchjongjangu, stejně jako na švýcarskou společnost Kohas a jejího prezidenta Jakoba Steigera. Webové stránky firmy nejsou k dispozici a přístup k nim je možné získat pouze po zaplacení.

Korejské rakety

Severní Korea v červenci zkušebně odpálila sedm raket, včetně jedné z dlouhým doletem, která je schopna doletět až na Aljašku. Japonci krátce na to začali hovořit o chystané odvetě a jejich finanční sankce jsou v souladu s rezolucí OSN, která raketové zkoušky odsoudila.

Foto: Aktuálně.cz

Severokorejská banka Tanchon měla podle agentury Kjódó až donedávna účty v eurech a dolarech ve vietnamské Vojenské komerční bance. Na účty bylo podle zástupců banky složeno několik milionů eur, respektive dolarů, které ale byly v červenci narychlo převedeny do jiných bank, včetně jedné banky v Německu.

Vietnam totiž vyhověl žádosti Spojených států a začal sledovat aktivity na účtech, které patří severokorejským subjektům. USA považují banku Tanchon za hlavní zdroj financování severokorejského balistického programu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy