Obrazem: V roce 2008 zaplní nebe 13 obrů od Airbusu

Pavla Hejlová
28. 12. 2007 10:35
Letos letěli cestující A380 poprvé
Foto: Reuters

Paříž - Největší letoun světa A380 společnosti Airbus zatím podle všeho čeká slibná budoucnost. Objednávky na obří stroj již přesáhly 190 kusů. Podle zástupců Airbusu bude v příštím roce možné dodat celkem asi 13 obřích letounů.

Zatím po A380 zatoužilo 18 leteckých společností včetně těch největších jako British Airways, Emirates nebo Air France. Největší objednávku, 58 letounů, zatím mají pravě Emirates. Hned za nimi je s 24 objednanými stroji australský dopravce Quantas.

Vzdušného obra ale zatím vlastní jen jediné aerolinky - Singapore Airlines. Právě na ně se 25. října letošního roku strhla veškerá pozornost, když podnikly první pravidelný let A380 na trase ze Singapuru do australského Sydney. Všech 455 cestujících na palubě dorazilo do cíle po zhruba sedmi hodinách letu. Za letenku byli někteří pasažéři ochotni zaplatit v přepočtu až dva miliony korun.

Katalogová cena Airbusu A380 je zhruba 300 milionů dolarů. Výroba má být podle plánu spuštěna na plné obrátky až v roce 2010, kdy by mělo být vyrobeno 45 těchto strojů.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Singapore Airlines
Foto: Singapore Airlines
Foto: Reuters
Foto: Singapore Airlines
Na výstavu do Paříže dorazil i Airbus A380.
Na výstavu do Paříže dorazil i Airbus A380. | Foto: Reuters
Na konci roku dostanou Singapore Airlines první A380 do užívání. Takto zatím vypadá jeden ze strojů, které objednaly
Na konci roku dostanou Singapore Airlines první A380 do užívání. Takto zatím vypadá jeden ze strojů, které objednaly | Foto: Adam Junek

SOUVISLOSTI:


 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy