Lidské straky trápí nejvíc české obchody

6. 10. 2006 16:20
Paříž/Praha - Krádeže zboží v českých obchodech jsou v poměru k jejich obratu nejvyšší z 24 evropských zemí.

Hned za Českem, kde se situace proti minulému hodnocení ještě zhoršila, je v této nelichotivé tabulce Slovensko. Průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnila britská společnost Center for Retail Research, je založen na údajích firem, které obstarávají 18 procent evropského maloobchodu.

V českých obchodech bylo v hodnoceném období ukradeno zboží odpovídající 1,42 procenta jejich obratu, na Slovensku to bylo 1,4 procenta. Následují Maďarsko s 1,38 a Finsko a Portugalsko shodně s 1,34 procenta. Průměr všech 25 hodnocených zemí byl 1,24 procenta.

Takže na každých sto korun, které obchodníci vyinkasují u pokladny, připadá téměř 1,5 koruny na ukradené zboží.

Foto: Reuters

V předchozím průzkumu činil tento údaj u České republiky i u Slovenska shodně 1,4 procenta.

Švýcaři nejpoctivější

Relativně nejméně se v Evropě v obchodech krade ve Švýcarsku (0,92 procenta obratu), Rakousku (0,96) a v Německu (1,07). Proti předchozímu období však právě Švýcarsko zaznamenalo největší vzrůst krádeží po kolektivně hodnocených pobaltských státech. Největší pokles byl naopak zaznamenán v Británii, kde ale i tak zmizelo zboží v hodnotě 1,33 procenta obratu obchodů.

Na zákazníky připadá asi 57 procent krádeží, dalších skoro 36 procent na personál obchodů, zbytek jde na vrub dodavatelů. Proti minulému období podíl zákazníků velmi slabě poklesl, u personálu tomu bylo naopak.

Zlevněno k vyprodání. Tímto sloganem lákají přední značky jako Dolce & Gabbana na své výrobky při London Fashion WeekEndu
Zlevněno k vyprodání. Tímto sloganem lákají přední značky jako Dolce & Gabbana na své výrobky při London Fashion WeekEndu | Foto: Pavlína Kvapilová

Studie vyčísluje ve všech 24 hodnocených zemích ukradeného zboží dohromady na skoro 24,9 miliardy eur, tedy asi 710 miliard korun. K tomu se připočítávají náklady obchodníků na zabezpečení zboží, které dosáhly bezmála osmi miliard eur. Celkové ztráty tak dělají 71 eur na každého obyvatele hodnocených zemí. Průzkum se týká 12 měsíců končících letošním červnem.

 

Právě se děje

Další zprávy