Delta Air Lines může převzít podíl v britské Virgin

ČTK ČTK
20. 6. 2013 18:39
Se záměrem souhlasí Evropská komise i americké regulační úřady
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brusel - Evropská komise schválila americké letecké společnosti Delta Air Lines záměr převzít téměř poloviční podíl v britské společnosti Virgin Atlantic Airways. Prakticky souběžně daly americkému přepravci souhlas také regulační úřady ve Spojených státech. Delta by si díky transakci tudíž mohla upevnit postavení na transatlantických letech z londýnského letiště Heathrow.

Delta o plánu koupit 49 procent akcií Virgin Atlantic informovala v prosinci. Převzetí podílu zvažovala více než dva roky.

Podle Evropské komise budou aerolinky Delta a Virgin na trhu stále čelit dostatečné konkurenci, a to především ze strany leteckých přepravců British Airways a American Airlines. Brusel tedy není navrhovaným propojením nijak znepokojen.

Společný podnik musí schválit také americké ministerstvo dopravy, uvedla agentura Reuters.

Delta patří do globální aliance Sky Team, která zahrnuje také aerolinky Air France a 18 dalších přepravců včetně ČSA. Delta podíl ve Virgin kupuje od Singapore Airlines a zaplatí za něj 360 milionů dolarů (6,9 miliardy korun). Rozhodující podíl zůstane britskému miliardáři Richardu Bransonovi, který firmu v roce 1984 založil.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy