Cukr je dnes nejdražší. Tuna se prodává za 667 dolarů

hp
16. 12. 2009 20:05
Za rekordní cenu se dnes obchodovalo i kakao

Londýn/New York - Cena cukru se dnes kvůli slabému dolaru vyšplhala o necelá dvě procenta na rekordní částku. Jedna tuna cukru se na světových trzích prodávala za 667,40 amerických dolarů.

Za vysokou cenu cukru mohou také problémy Brazílie, největšího výrobce a dovozce cukru na světě, s jeho dodávkami. Produkce cukru se v zemi totiž snížila kvůli deštivému počasí.

Brazilské závody, které cukrovou třtinu zpracovávají, se snaží vyjednat se svými obchodními partnery nové podmínky.

Výrobci už museli část dodávek, které měli vyrobit v minulých měsících, přesunout na prvních šest měsíců nového roku. Nejdříve přitom budou moci obchodníkům sjednaný cukr dodat až v březnu.

K rekordu se přiblížila i cena surového cukru, která na newyorské burze dosáhla v přepočtu 574,30 dolarů za jednu tunu. Tuna surového cukru se v minulosti obchodovala nejvíce za 578,70 dolarů.

Kvůli slabému dolaru atakovalo cenový rekord i kakao. Tuna kakaových bobů se na komoditní burze v New Yorku prodávala přibližně za 3480 dolarů. To je nejvíce za posledních třicet let.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy