Coca-Cola míří do Indie, postaví továrnu za miliardy

Veronika Skálová Veronika Skálová
23. 9. 2010 9:37
Spojené státy a Evropa v krizi giganta nepodržely, nyní se soutředí na Asii.
Objem prodeje Coca-Coly zachránila Asie, kde neustále roste.
Objem prodeje Coca-Coly zachránila Asie, kde neustále roste. | Foto: Reuters

Dillí - I když spotřeba sladkých limonád vyráběných s logem, nebo alespoň patronátem, společnosti Coca-Cola v domovských Spojených státech a v zemích Evropy stagnovala či rovnou klesala, obyvatelé Asie její odbyt zachránili.

Teď se nápojový gigant chce pevněji zahnízdit na rychle rostoucím indickém trhu. Agentura Reuters informovala, že podle šéfa jedné z divizí se Coca-Cola chystá postavit v Indii novou továrnu za víc než pět miliard rupií, tedy v přepočtu asi 2,2 miliardy korun.

Coca-Cola i její hlavní rival PepsiCo se nyní soustředí právě na země jako Indie nebo Čína, tedy země s rychlým růstem ekonomiky, ale také platů.

Coca-Cola v letošním druhém čtvrtletí sice zvýšila zisk o 16 procent a tržby o pět procent, ale například objem prodeje v Evropě klesl o celé procento.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy