Britští bankéři jsou připraveni přijít o vliv

ČTK ČTK
26. 9. 2012 9:47
Skandál s ovlivňováním klíčové sazby bude znát své důsledky
Pobočka Barclays Bank v Londýně
Pobočka Barclays Bank v Londýně | Foto: Reuters

Londýn - Britská bankovní asociace (BBA) je připravena vzdát se zodpovědnosti za stanovování klíčové mezibankovní sazby Libor, pokud ji o to požádají regulační orgány. Ty by měly na konci tohoto týdne představit změny u sazby Libor po skandálu kolem podvodných manipulací s touto sazbou.

"Pokud bude doporučení zahrnovat změnu zodpovědnosti za Libor, bude to BBA podporovat," uvedla asociace v krátkém sdělení. BBA kontroluje sazbu Libor od roku 1986, upozornila agentura Reuters.

Britská banka Barclays v červnu dostala za manipulace se sazbou Libor rekordní pokutu 290 milionů liber (devět miliard Kč). Očekává se, že pokuty dostanou také další banky.

Libor je průměrná úroková sazba, za níž jsou si banky navzájem ochotny půjčovat na londýnském mezibankovním trhu. Libor se používá po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty v objemu zhruba 350 bilionů dolarů. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši úrokových sazeb, které budou účtovány.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy