Aerolinie budou v plusu, na oslavu to ale není

Red eko, čtk
5. 6. 2007 10:07
Zisk aerolinií ve světě má být pět miliard dolarů
Foto: Boeing

Brusel/Praha - Léta hlubokých ztrát jsou za námi, těší se letecké společnosti po celém světě. Prvně po dlouhé době se jim podařilo vydělat vloni. A letos tomu nebude jinak, dokonce si výrazně polepší.

Podle čerstvých odhadů Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA) bude souhrnný zisk letecké dopravy na pěti miliardách dolarů. Vloni to byly necelé čtyři miliardy.

Generální ředitel asociace Giovanni Bisignani však současně varoval, že po letech ztrát a kvůli vysokému zadlužení firem nejsou čísla zatím důvodem k velkým oslavám.

"Jsme nyní odvětvím s obratem 470 miliard dolarů a zisk pět miliard dolarů je jen zlomkem. Vydáváme se správným směrem, avšak finanční díra je hluboká," řekl Bisignani. Upozornil, že jen dluh aerolinek nyní činí 200 miliard dolarů.

Bisignani dodal, že ke zlepšení výhledu zisku přimělo asociaci několik důvodů. Mimo jiné se zvyšuje produktivita a náklady aerolinek bez zahrnutí nákladů na pohonné hmoty se snížily o 15 procent. Zlepšení efektivity pomohlo odvětví odolat růstu cen pohonných hmot a firmám se daří udržet ziskovost i při cenách ropy kolem 70 dolarů za barel. Ještě před pěti lety aerolinky byly ziskové při ceně ropy kolem 20 dolarů za barel.

IATA minulý týden oznámila, že počet přepravených cestujících za první čtyři měsíce roku stoupl o 6,7 procenta. K růstu přispívá hlavně ekonomický růst v Asii a Evropě, napsaly agentury AP a Reuters.

IATA zastupuje kolem 260 leteckých společností, které se na celkové letecké přepravě podílejí 94 procenty. Do svých statistik nezahrnuje vnitrostátní přepravu.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy