Stavebnictví výrazně zpomalí, dostane méně peněz z EU. Lépe na tom budou menší firmy

Roman Šitner
1. 12. 2015 10:29
Letos žene výstavbu k růstu hlavně rychlé dočerpávání dotací z EU. Očekává se, že s růstem ekonomiky se více začnou stavět domy a prostory pro firmy. Méně se budou naopak stavět silnice a železnice. Vyplývá to z průzkumu mezi stavebními společnostmi, který je součástí analýzy společnosti CEEC Research.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Stavební firmy počítají v příštím roce s růstem svého oboru v průměru o 4,5 procenta, v roce 2017 pak o tři procenta. Očekávají tak výrazné zpomalení proti letošnímu roku, kdy obor zatím roste tempem o 7,8 procenta. Vyplývá to z průzkumu mezi stavebními firmami, který je součástí analýzy společnosti CEEC Research.

Tuzemské stavebnictví zažije na přelomu roku výrazný šok. Stát se totiž letos snaží rychle dočerpat unijní dotace hlavně pro dopravní stavby. A v příštím roce bude evropských peněz výrazně méně.

"Značně se snižují rozpočty veřejných investorů, například u Ředitelství silnic a dálnic až o třicet procent. Pokud k mírnému růstu dojde, bude to zejména přičiněním soukromých investorů," říká Tomáš Koranda ze stavební společnosti Hochtief.

S tím souhlasí i Jiří Vacek, šéf CEEC Research. "V příštím roce bude sektor tažen spíše pozemním stavitelstvím, které je financováno zejména z privátních zdrojů," vysvětluje.

"Věříme, že se sejde několik trendů dohromady: pokračující rezidenční výstavba ve větších městech, státní dotace a v neposlední řadě efekty nízkých hypoték ve spojení s vyšší zaměstnaností a příjmy obyvatel," popisuje očekávání Tomáš Rosák ze společnosti Saint Gobain, která dodává stavební materiály.

Právě kvůli poklesu velkých dopravních staveb vidí příští rok firmy rozdílně. Velké stavební společnosti čekají růst pouze o 1,8 procenta, zatímco ty menší předpokládají oproti nim téměř trojnásobný růst o 5,2 procenta. Zajímavostí pak je, že velké firmy očekávají růst průměrných cen realizovaných staveb, zatímco ty malé jejich pokles.

Stavební firmy nyní pracují na 95 procent svých kapacit, průměr posledních šesti let se přitom pohyboval kolem 80 procent.

Dlouhodobé vize jsou po krizi stavebnictví v posledních letech optimistické. "V následujících letech očekáváme, že stavebnictví dále poroste. Na trhu lze vnímat větší ochotu investovat prostředky do infrastruktury, ale i do oblasti rezidenční a komerční výstavby," očekává šéf Skansky Roman Wieczorek.

Stavební firmy ale vidí řadu problémů, kterým musí čelit. Prvním je stále složitější schvalování velkých staveb a druhým nedostatek vhodných pracovníků na trhu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy