Stavebnictví výrazně zpomalí, dostane méně peněz z EU. Lépe na tom budou menší firmy

Roman Šitner
1. 12. 2015 10:29
Letos žene výstavbu k růstu hlavně rychlé dočerpávání dotací z EU. Očekává se, že s růstem ekonomiky se více začnou stavět domy a prostory pro firmy. Méně se budou naopak stavět silnice a železnice. Vyplývá to z průzkumu mezi stavebními společnostmi, který je součástí analýzy společnosti CEEC Research.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Stavební firmy počítají v příštím roce s růstem svého oboru v průměru o 4,5 procenta, v roce 2017 pak o tři procenta. Očekávají tak výrazné zpomalení proti letošnímu roku, kdy obor zatím roste tempem o 7,8 procenta. Vyplývá to z průzkumu mezi stavebními firmami, který je součástí analýzy společnosti CEEC Research.

Tuzemské stavebnictví zažije na přelomu roku výrazný šok. Stát se totiž letos snaží rychle dočerpat unijní dotace hlavně pro dopravní stavby. A v příštím roce bude evropských peněz výrazně méně.

"Značně se snižují rozpočty veřejných investorů, například u Ředitelství silnic a dálnic až o třicet procent. Pokud k mírnému růstu dojde, bude to zejména přičiněním soukromých investorů," říká Tomáš Koranda ze stavební společnosti Hochtief.

S tím souhlasí i Jiří Vacek, šéf CEEC Research. "V příštím roce bude sektor tažen spíše pozemním stavitelstvím, které je financováno zejména z privátních zdrojů," vysvětluje.

"Věříme, že se sejde několik trendů dohromady: pokračující rezidenční výstavba ve větších městech, státní dotace a v neposlední řadě efekty nízkých hypoték ve spojení s vyšší zaměstnaností a příjmy obyvatel," popisuje očekávání Tomáš Rosák ze společnosti Saint Gobain, která dodává stavební materiály.

Právě kvůli poklesu velkých dopravních staveb vidí příští rok firmy rozdílně. Velké stavební společnosti čekají růst pouze o 1,8 procenta, zatímco ty menší předpokládají oproti nim téměř trojnásobný růst o 5,2 procenta. Zajímavostí pak je, že velké firmy očekávají růst průměrných cen realizovaných staveb, zatímco ty malé jejich pokles.

Stavební firmy nyní pracují na 95 procent svých kapacit, průměr posledních šesti let se přitom pohyboval kolem 80 procent.

Dlouhodobé vize jsou po krizi stavebnictví v posledních letech optimistické. "V následujících letech očekáváme, že stavebnictví dále poroste. Na trhu lze vnímat větší ochotu investovat prostředky do infrastruktury, ale i do oblasti rezidenční a komerční výstavby," očekává šéf Skansky Roman Wieczorek.

Stavební firmy ale vidí řadu problémů, kterým musí čelit. Prvním je stále složitější schvalování velkých staveb a druhým nedostatek vhodných pracovníků na trhu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy