Stavebnictví výrazně zpomalí, dostane méně peněz z EU. Lépe na tom budou menší firmy

Roman Šitner
1. 12. 2015 10:29
Letos žene výstavbu k růstu hlavně rychlé dočerpávání dotací z EU. Očekává se, že s růstem ekonomiky se více začnou stavět domy a prostory pro firmy. Méně se budou naopak stavět silnice a železnice. Vyplývá to z průzkumu mezi stavebními společnostmi, který je součástí analýzy společnosti CEEC Research.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Stavební firmy počítají v příštím roce s růstem svého oboru v průměru o 4,5 procenta, v roce 2017 pak o tři procenta. Očekávají tak výrazné zpomalení proti letošnímu roku, kdy obor zatím roste tempem o 7,8 procenta. Vyplývá to z průzkumu mezi stavebními firmami, který je součástí analýzy společnosti CEEC Research.

Tuzemské stavebnictví zažije na přelomu roku výrazný šok. Stát se totiž letos snaží rychle dočerpat unijní dotace hlavně pro dopravní stavby. A v příštím roce bude evropských peněz výrazně méně.

"Značně se snižují rozpočty veřejných investorů, například u Ředitelství silnic a dálnic až o třicet procent. Pokud k mírnému růstu dojde, bude to zejména přičiněním soukromých investorů," říká Tomáš Koranda ze stavební společnosti Hochtief.

S tím souhlasí i Jiří Vacek, šéf CEEC Research. "V příštím roce bude sektor tažen spíše pozemním stavitelstvím, které je financováno zejména z privátních zdrojů," vysvětluje.

"Věříme, že se sejde několik trendů dohromady: pokračující rezidenční výstavba ve větších městech, státní dotace a v neposlední řadě efekty nízkých hypoték ve spojení s vyšší zaměstnaností a příjmy obyvatel," popisuje očekávání Tomáš Rosák ze společnosti Saint Gobain, která dodává stavební materiály.

Právě kvůli poklesu velkých dopravních staveb vidí příští rok firmy rozdílně. Velké stavební společnosti čekají růst pouze o 1,8 procenta, zatímco ty menší předpokládají oproti nim téměř trojnásobný růst o 5,2 procenta. Zajímavostí pak je, že velké firmy očekávají růst průměrných cen realizovaných staveb, zatímco ty malé jejich pokles.

Stavební firmy nyní pracují na 95 procent svých kapacit, průměr posledních šesti let se přitom pohyboval kolem 80 procent.

Dlouhodobé vize jsou po krizi stavebnictví v posledních letech optimistické. "V následujících letech očekáváme, že stavebnictví dále poroste. Na trhu lze vnímat větší ochotu investovat prostředky do infrastruktury, ale i do oblasti rezidenční a komerční výstavby," očekává šéf Skansky Roman Wieczorek.

Stavební firmy ale vidí řadu problémů, kterým musí čelit. Prvním je stále složitější schvalování velkých staveb a druhým nedostatek vhodných pracovníků na trhu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Rozpočtová rada kritizuje návrh rozpočtu. Povede podle ní k dalšímu zadlužení

Návrh státního rozpočtu na rok 2023 i výdajové rámce na další dva roky ukazují na vysoký strukturální deficit, což povede k dalšímu růstu veřejného zadlužení. Pokračuje také expanzivní rozpočtová politika, která prodlouží proces snižování inflace. V hodnocení návrhu rozpočtu to dnes uvedla Národní rozpočtová rada. Kritizovala také, že rozpočet počítá s příjmy s odvodů energetických firem, pro které zatím neexistuje právní podklad. Plánovaný deficit 295 miliard korun označila za velmi nejistý.

"Ve srovnání s letošním rokem nedochází ke snížení strukturální nerovnováhy, která se stále pohybuje kolem tří procent HDP. Je smutné, že pozitivní trend není vidět ani v letech 2024 a 2025, kde podle předpokladů ministerstva financí dochází ke konzervaci strukturálního salda na úrovni tří procent," uvedla rada v tiskové zprávě. Podle ní hrozí do konce desetiletí náraz do dluhové brzdy stanovené na 55 procent HDP. Rada se také domnívá, že plánovaný strukturální deficit, což je schodek veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu, není v souladu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti.

Rada také kritizovala, že vláda přijímá opatření omezující příjmovou stranu rozpočtu, jako jsou zvýšení limitu registrace k DPH, úpravy paušální daně nebo pokračující snížení spotřební daně u nafty, ale zároveň na výdajové straně pokračuje fiskální expanze. "Konzervování této expanze tak snižuje dezinflační tlaky v ekonomice vyvolané zpřísněním měnové politiky a proces snižování inflace se tak prodlužuje," uvedla rada. Podle ní by se vláda obtížnou ekonomickou situaci měla snažit řešit přechodnými opatřeními pro podporu ohrožených skupin obyvatelstva, nikoli plošnými kroky.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Střelba v zařízení péče o děti na severu Thajska si vyžádala nejméně 31 obětí

Nejméně 31 lidí dnes zahynulo při střelbě v zařízení péče o děti na severovýchodě Thajska. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi jsou děti i dospělí. Střelec, údajně bývalý policista, z místa činu uprchl.

K incidentu došlo v provincii Nóng Bua Lampchu. Thajský premiér vyzval bezpečnostní složky k akci s cílem zadržet 34letého podezřelého, který je ozbrojen puškou, pistolí a nožem.

Podobné útoky střelnými zbraněmi nejsou v Thajsku příliš časté. V roce 2020 ale thajský voják postřílel v kasárnách, buddhistickém chrámu a nákupním středisku 29 lidí a dalších 57 zranil. Motivem jeho činu byl spor o majetek.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Návrh na zdanění bank je neefektivní a nesystémový, tvrdí banky

Návrh ministerstva financí (MF) na zdanění mimořádných zisků šesti největších bank je mimořádně neefektivní a nesystémové řešení. Uvedla to ve čtvrtek sdělila Česká bankovní asociace (ČBA), jejíž zástupci se ve středu zúčastnili jednání s ministerstvem financí o této dani. K dohodě o parametrech daně z mimořádných zisků na něm ale nedošlo, řekla výkonná ředitelka asociace Monika Zahálková.

"Vládě jsme nabídli efektivní řešení, které jsme zveřejnili už dříve," uvedla. ČBA před několika týdny nabídla podporu ekonomiky, která by byla alternativou k dani z mimořádných zisků a podle asociace by státu přinesla až 50 miliard korun. Návrhy zahrnovaly podporu dostupného bydlení, financování Státního fondu dopravní infrastruktury, pomoc občanům při pokrytí finančních závazků, investice do digitalizace státu a spolupráci s Národní rozvojovou bankou.

Daň z mimořádných zisků bank, kterou navrhlo MF, má činit 60 procent z jejich čistého zisku po dobu tří let. Ministerstvo očekává, že takto vybere 25 miliard korun každý rok. Daň se bude týkat šesti největších bank. Podle informací ČTK by mělo jít o Českou spořitelnu, Komerční banku, ČSOB, UniCredit Bank, Moneta Money Bank a Raiffeisenbank. Finální návrh daně představí resort financí na tiskové konferenci dnes odpoledne.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Žalobkyně po razii v Brně žádá vazbu pro dva lidi, šest obviněných policie propustila

Žalobkyně po úterní razii v Brně žádá vazbu pro dva z osmi obviněných, ostatní byli propuštěni na svobodu. Policie vyslechla 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Kauza se týká radnice Brno-střed a přidělování městských bytů.

"Někteří z celkem osmi obviněných trestnou činnost doznávají a s policejním orgánem a státním zastupitelstvím různým způsobem spolupracují. Státní zástupkyně po pečlivém vyhodnocení aktuální procesní situace podala příslušnému soudu návrhy na vzetí do vazby dvou stíhaných osob. Ostatní obvinění byli propuštěni ze zdržení na svobodu," uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy