Státní zástupce podal dovolání v kauze H-System. Nechce, aby majetek zmizel z dosahu klientů

ČTK ČTK
14. 1. 2017 21:05
Nejvyšší státní zástupce protestuje proti osvobození Luďka Fabingera, který podle obžaloby pomohl zakladateli H-Systemu Petru Smetkovi vyvést zablokovaný majetek. Dovolání k Nejvyššímu soudu má zabránit tomu, aby majetek definitivně zmizel z dosahu klientů H-Systému.
Luděk Fabinger (vpravo) s advokátem Martinem Korbařem
Luděk Fabinger (vpravo) s advokátem Martinem Korbařem | Foto: Marek Pokorný

Praha - Nejvyšší státní zástupce podal dovolání proti rozhodnutí pražských soudů v kauze H-system. Osvobodily podnikatele Luďka Fabingera, který podle obžaloby pomohl zakladateli H-Systemu Petru Smetkovi vyvést zablokovaný majetek. Informovala o tom Česká televize (ČT). Kvůli krachu H-Systemu přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.

Rozhodnutí soudů se týkalo rekreačního areálu v Rabyni u Slapské přehrady, který patřil Smetkovi a v dražbě ho získal Fabinger. Areál obstavený policií měl připadnout poškozeným klientům vytunelované firmy. Hodnota areálu měla přesahovat 64 milionů korun.

Podle žalobců byl areál vyveden na základě fiktivní pohledávky. Soudy ale rozhodly, že o trestný čin nešlo. "Soudy podle našeho názoru nedostatečně zohlednily veškeré dokazování," řekl ČT státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství Radek Doležel.

Dovolání k Nejvyššímu soudu má zabránit tomu, aby majetek definitivně zmizel z dosahu klientů H-Systému. Žalobci chtějí prokázat, že převod inicioval Smetka, který se tím chtěl vyhnout odškodnění klientů. "Je tedy i možné dovodit to, že hlavním pachatelem byla právě tato jiná osoba, o jejíž majetek šlo," dodal Doležel. Nejvyšší soud nyní musí rozhodnout, jestli bude kauza projednána znovu.

Smetka byl na konci loňského října po 12 letech propuštěn z vězení. Odpykal si celý trest. Byl odsouzen také k zaplacení pohledávek poškozených klientů H-Systemu. Byl odsouzen za podvod, poškozování věřitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Vinu uznává jen v tom, že se dopustil porušování povinností při správě cizího majetku, nikoli podvodu.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Do vězení Smetka nastoupil v září 2006, předtím strávil nějaký čas ve vazbě. U soudu dříve zaznělo, že insolvenční správce zatím zajistil kolem 31 milionů korun ze Smetkova majetku a 1,5 milionu na účtu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy