Státní zástupce podal dovolání v kauze H-System. Nechce, aby majetek zmizel z dosahu klientů

ČTK ČTK
14. 1. 2017 21:05
Nejvyšší státní zástupce protestuje proti osvobození Luďka Fabingera, který podle obžaloby pomohl zakladateli H-Systemu Petru Smetkovi vyvést zablokovaný majetek. Dovolání k Nejvyššímu soudu má zabránit tomu, aby majetek definitivně zmizel z dosahu klientů H-Systému.
Luděk Fabinger (vpravo) s advokátem Martinem Korbařem
Luděk Fabinger (vpravo) s advokátem Martinem Korbařem | Foto: Marek Pokorný

Praha - Nejvyšší státní zástupce podal dovolání proti rozhodnutí pražských soudů v kauze H-system. Osvobodily podnikatele Luďka Fabingera, který podle obžaloby pomohl zakladateli H-Systemu Petru Smetkovi vyvést zablokovaný majetek. Informovala o tom Česká televize (ČT). Kvůli krachu H-Systemu přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.

Rozhodnutí soudů se týkalo rekreačního areálu v Rabyni u Slapské přehrady, který patřil Smetkovi a v dražbě ho získal Fabinger. Areál obstavený policií měl připadnout poškozeným klientům vytunelované firmy. Hodnota areálu měla přesahovat 64 milionů korun.

Podle žalobců byl areál vyveden na základě fiktivní pohledávky. Soudy ale rozhodly, že o trestný čin nešlo. "Soudy podle našeho názoru nedostatečně zohlednily veškeré dokazování," řekl ČT státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství Radek Doležel.

Dovolání k Nejvyššímu soudu má zabránit tomu, aby majetek definitivně zmizel z dosahu klientů H-Systému. Žalobci chtějí prokázat, že převod inicioval Smetka, který se tím chtěl vyhnout odškodnění klientů. "Je tedy i možné dovodit to, že hlavním pachatelem byla právě tato jiná osoba, o jejíž majetek šlo," dodal Doležel. Nejvyšší soud nyní musí rozhodnout, jestli bude kauza projednána znovu.

Smetka byl na konci loňského října po 12 letech propuštěn z vězení. Odpykal si celý trest. Byl odsouzen také k zaplacení pohledávek poškozených klientů H-Systemu. Byl odsouzen za podvod, poškozování věřitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Vinu uznává jen v tom, že se dopustil porušování povinností při správě cizího majetku, nikoli podvodu.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Do vězení Smetka nastoupil v září 2006, předtím strávil nějaký čas ve vazbě. U soudu dříve zaznělo, že insolvenční správce zatím zajistil kolem 31 milionů korun ze Smetkova majetku a 1,5 milionu na účtu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Projevy budou trvat maximálně čtyři dny, plánuje si úvod impeachmentu proti Trumpovi Senát

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů. O návrhu McConnellovy organizační rezoluce by se podle agentury Reuters mohlo hlasovat ještě v úterý. Demokraté ji kritizují.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy