Nejdražší kanceláře na světě: Žebříček vede Hongkong, má téměř devětkrát vyšší ceny než Praha

ČTK ČTK
12. 12. 2017 13:35
Cena za jedno pracovní místo vyjde v Hongkongu skoro devětkrát dráž než v Praze. Na druhém místě tabulky stojí Londýn.
Hongkong
Hongkong | Foto: Wikipedia Commons

Praha - Kanceláře v Praze jsou zhruba o 90 procent levnější než v nejdražším městě světa Hongkongu. Zatímco v Praze jsou roční náklady na jedno pracovní místo 3200 dolarů (asi 69 500 korun), v Hongkongu je to 27 432 dolarů (595 300 Kč).

Praha je v žebříčku 215 měst z 58 zemí na 162. místě, v Evropě zůstává nejdražší Londýn. Vyplývá to ze studie realitní poradenské firmy Cushman & Wakefield.

Náklady vycházejí z výše nájmu, z poplatků za služby a počtu metrů čtverečních kancelářských prostor připadajících na jednoho zaměstnance. "Co se týče nákladů na pracovní místo, vyjde Praha společnosti výrazně levněji než jiná města. To platí dokonce i ve středoevropském regionu, kde jsou náklady menší už jen v Bratislavě. Měsíční nájemné v těch nejkvalitnějších kancelářích se pohybuje kolem 21 eur za metr čtvereční (538 korun). A díky tomu, že trh v příštích dvou letech doručí přes 400 000 metrů čtverečních nových kancelářských ploch, výrazné zdražování neočekáváme," uvedla Radka Novak z Cushman & Wakefield.

Hongkong na čele žebříčku vystřídal Londýn. "Omezená nabídka ze strany společností z pevninské Číny vyhnala ceny v Hongkongu meziročně o 5,5 procenta. Naproti tomu ceny v Londýně klesly o 19 procent, především kvůli znehodnocení měny v důsledku brexitu. Pokles zaznamenala i Paříž, která patří rovněž do první desítky. Byť zdejší ceny jsou oproti Londýnu téměř poloviční," doplnila Novak.

Nejdražší kancelářské lokality světa (přepočteno na koruny):

Město Země Roční náklady na pracovní místo
1. Hongkong Čína 595 280
2. Londýn Velká Británie 491 830
3. Tokio Japonsko 393 010
4. Fairfield County USA 377 880
5. San Francisco USA 351 650
6. New York USA 345 700
7. Silicon Valley USA 325 590
8. Ženeva Švýcarsko 291 300
9. Sydney Austrálie 260 330
10. Paříž Francie 255 110

Zdroj: Cushman & Wakefield

V pražských kancelářích má podle průzkumu zaměstnanec v průměru méně prostoru než v ostatních městech. Zatímco například v Mnichově je to 16 metrů čtverečních na jedno pracovní místo, v Praze je to deset metrů čtverečních. Celosvětový průměr ve srovnávaných městech je 11,8 metru čtverečního.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy