Spotřeba tepla v domácnostech mírně stoupla, lidé se ale přesto mohou těšit na přeplatky

ČTK ČTK
26. 1. 2016 9:45
Přestože byl loňský rok z pohledu vytápění mírně chladnější než rok 2014, stále zůstal teplotně významně nadprůměrný. Teplárenské sdružení proto očekává, že lidé budou v rámci vyúčtování spotřeby tepla dostávat spíše přeplatky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - České domácnosti loni spotřebovaly průměrně o tři procenta více tepla než v roce 2014. Informovalo o tom Teplárenské sdružení ČR. Podle ředitele sdružení Martina Hájka přesto většina lidí kvůli počasí za teplo ušetřila. Loňský a předloňský rok byly totiž podle Českého hydrometeorologického ústavu nejteplejší v historii.

"Přestože byl loňský rok z pohledu vytápění mírně chladnější než rok 2014, byl stále teplotně významně nadprůměrný, a proto předpokládáme, že lidé budou v rámci vyúčtování spotřeby tepla dostávat spíše přeplatky," uvedl Hájek.

Teplárenské sdružení uvedlo, že průměrná spotřeba modelového bytu s plochou 70 metrů čtverečních v zatepleném domě se loni pohybovala kolem 23 GJ. Přeplatky dostane většina lidí proto, že zálohy na teplo počítají spíše s průměrnou spotřebou 25 GJ.

Český hydrometeorologický ústav v polovině ledna uvedl, že loňský rok byl společně s rokem 2014 nejteplejší od roku 1775, od kdy se průměry sledují. Průměrná teplota byla 9,4 stupně Celsia.

Sdružení dnes dále upozornilo, že na vyúčtování za loňský rok nebude mít vliv nová vyhláška o způsobu rozdělení nákladů na dodávky tepla, která začala platit od začátku letošního roku. "Náklady na teplo mezi jednotlivé byty se na základě ní budou rozpočítávat až za rok 2016, což se projeví při konečném vyúčtování spotřeby tepla za letošní rok až na jaře roku 2017," dodal Hájek.

Teplárny, elektrárny, závodní energetiky a plynové kotelny zásobují teplem pro vytápění a ohřev teplé vody 1,6 milionu českých domácností. Zhruba 55 procent tepla pro tuzemské byty se v teplárnách vyrábí z uhlí, třetina ze zemního plynu. Dalších přibližně sedm procent tvoří biomasa a čtyři procenta připadají na teplo ze zařízení pro energetické využití odpadů, z topných olejů a druhotných zdrojů energie.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Zdražování nových bytů v Praze na konci roku zpomalilo meziročně z 11,4 procenta na 4,4 procenta

Další zprávy