Šéf Tesly Elon Musk klesá v žebříčku nejbohatších. V pondělí byl až třetí

ČTK ČTK
18. 5. 2021 15:07
Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk, který se minulý týden přičinil o cenový propad nejznámější kryptoměny bitcoin, sám klesá v žebříčku nejbohatších podle indexu Bloomberg Billionaires. V pondělí v něm skončil až třetí za prvním Jeffem Bezosem, který řídí Amazon, a druhým Bernardem Arnaultem, vlastníkem koncernu s luxusním zbožím LVMH a zároveň nejbohatším Evropanem.
Elon Musk
Elon Musk | Foto: ČTK/AP/Jae C. Hong

Příčinou je pokračující propad ceny akcií Muskovy automobilky. Začátkem ledna byl Musk nejbohatším člověkem světa.

Akcie Tesly na začátku týdne odepsaly přes dvě procenta a za poslední tři měsíce už ztrácejí téměř 30 procent. Hodnota majetku 49letého inovativního podnikatele prochází výkyvy právě kvůli jeho velkému podílu v tomto výrobci elektromobilů. Od ledna se tak hodnota Muskova majetku snížila o 24 procent na 160,6 miliardy dolarů (3,34 bilionu Kč). Bezos odsunul Muska z prvního místa v březnu.

Muska řadí na třetí místo ve svém žebříčku miliardářů i konkurenční žebříček časopisu Forbes. Ten jeho majetek ale odhaduje na 146,5 miliardy dolarů. Údaje pro své žebříčky média většinou získávají z veřejných zdrojů o vývoji cen akcií, nemovitostí a uměleckých děl - nejsou proto přesná a někdy bývají i sporná.

Musk v poslední době vzbudil rozruch kvůli svým vyjádřením k bitcoinu i jiným digitálním měnám. Minulý týden oznámil, že Tesla přestane jako platbu za své elektromobily přijímat bitcoiny. Jako důvod uvedl obavy o životní prostředí, neboť při zpracování transakcí s těmito měnami se spotřebovává obrovské množství energie. Jeho oznámení a následné další kritické tweety výrazně oslabily trh s kryptoměnami. Dnes ale oslabuje i Muskův nový favorit - kryptoměna dogecoin, která původně vznikla jako parodie na bitcoin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy