Rybí polévka a kapr? Co Češi skutečně jedí o Vánocích

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
19. 12. 2014 15:55
Tradiční českou štědrovečerní večeři si dává 80 procent lidí, ukázal průzkum společnosti Chéque Déjeuner.
Česká tradice. (ilustrační foto)
Česká tradice. (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Štědrovečerní kapr nebo řízek s bramborovým salátem. Češi jsou o Vánocích konzervativní a své jídelní zvyky nemění. Tradiční českou štědrovečerní večeři si dává 80 procent domácností. Potvrdil to průzkum společnosti Chéque Déjeuner na vzorku 803 zaměstnanců firem odebírajících její stravenky.

Většina Čechů tráví Vánoce v domácím prostředí, na zahraniční dovolené slaví Štědrý den jen dvě procenta lidí.

Rybí polévka v každé třetí domácnosti

Obalovaný kapr je o Štědrém večeru standardem pro téměř čtvrtinu obyvatel Česka, řízku pak dává přednost 16 procent. Celkem 31 procent dotázaných si jako přílohu dává bramborový salát. Rybí polévku podává jen každá třetí česká domácnost.

Filé jako alternativu ke kaprovi volí devět procent Čechů, šest procent respondentů pak večeří vinnou klobásu, procento populace pečenou krůtu nebo kachnu.

„Navíc sedmdesát devět procent dotázaných se drží tradičního receptu, který se předává po celé generace. Jen třináct procent se odhodlá vyzkoušet něco nového,“ říká generální ředitel Chéque Déjeuner Jiří Kráčmar.

V rodinném kruhu a doma

Většina Čechů zůstává na Vánoce doma, pouhá dvě procenta si zaplatí dovolenou v zahraničí. „Touha strávit vánoční svátky v rodinném kruhu a v klidu domova je zjevně silnější než touha po nových zážitcích ve světě,“ konstatuje Kráčmar.

Průzkum také ukázal, že 67 procent respondentů by neváhalo ke štědrovečerní večeři přizvat hosta. „Více než třetina by prostřela pro osamoceného člověka, přibližně stejný počet z nás by na večeři pozval dítě z dětského domova, “ prozrazuje Kráčmar. Ochotnější jsou v tomto ohledu překvapivě obyvatelé velkých měst.

 

Právě se děje

před 22 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy